Kim byli wielcy przedsiębiorcy zanim stali się wielkimi przedsiębiorcami? Nie zawsze droga wiedzie przez osławiony start-upowy garaż, gdzie wykluwają się wiekopomne idee. Czasem początki są dużo bardziej prozaiczne … i zaskakujące. Przyszli biznesmeni sprzedają gazety i hamburgery, uczą dzieciaki pływać, marzą o karierze pianistycznej, są modelkami, jeżdżą karetką lub odbierają od Ciebie brudne ubrania.
Wygraj Zerowy Moment Prawdy. Pobierz ebooka
1. Warren Buffet
Słynny inwestor i przedsiębiorca zaczynał niepozornie, rozwożąc gazety i sprzedając gumę do żucia. Pracował również w sklepie spożywczym swojego dziadka oraz był dilerem samochodów. Jego pierwsze zeznanie podatkowe pochodzi z 1944r. Odliczył sobie w nim 35 dolarów za rower i zegarek, używane w pracy.
2. Marta Stewart
Choć dziś jest dla nas raczej kobietą – instytucją, właścicielką medialnego imperium i strażniczką czystości, zaczynała niepozornie. Jako nastolatka pilnowała dzieci i zaczęła karierę modelki, co pozwoliło się jej utrzymać w czasie studiów. Po zdobyciu dyplomu pracowała jako maklerka przez 5 lat.
3. Sam Walton
Założyciel Wal-martu, obecnie największego sklepu świata, dorastał w czasach Wielkiej Depresji, gdzie każda para rąk do pracy była na wagę złota. Chłopiec doił krowy, butelkował mleko i rozwoził je do klientów. Rozwoził też gazetę Columbia Daily Tribune oraz sprzedawał prenumeratę.
4. Henry Ford
Człowiek, który zrewolucjonizował nasze myślenie o pracy i zarządzaniu (a wiele z jego maksym nie straciło na aktualności do dziś), zaczynał niepozornie, jako zegarmistrz. Fascynowały go precyzyjne mechanizmy, co przełożyło się na rozwój jego zainteresowań. Rozważał nawet założenie własnej produkcji tanich zegarków.
5. Rosalía Mera
Koncern Inditex (m.in. Zara) kojarzy Ci się jedynie z Amancio Ortegą? Cóż, założycieli było dwoje, zaś Rosalia była nie tylko najbogatszą kobietą w Hiszpanii, lecz także najbogatszą „self-made woman” na świecie. Nie odziedziczyła fortuny, nie wyszła za zamożnego mężczyznę. Zdobyła wszystko własnymi rękami.
Zaczynała jako krawcowa – rzuciła szkołę w wieku 11 lat, by pracować, i szybko zorientowała się, ile pieniędzy inni robią na jej rzemiośle. Potem stworzyła też własną linię bielizny (uznawanej za ryzykowną w tamtych czasach). W 1975 razem z mężem założyli Zarę.
6. Blake Mycoskie
Założyciel TOMS Shoes, w koledżu założył pralnię, a dokładniej usługę polegającą na odbieraniu brudnych ubrań bezpośrednio od klienta, praniu i dowożeniu czystych.
O jego misji pisaliśmy więcej w poście Odziać dzieci, nakarmić lwy i jeszcze na tym zarobić. Dwa niezwykłe, inspirujące biznesy.
7. Jeff Bezos
Dziś jest cesarzem ecommerce, ale zanim powstał Amazon, Bezos przez 12 lat pracował okresowo na ranczu swojego dziadka.
8. Sally Osberg
Prezes fundacji Skoll, która pomaga przedsiębiorcom działać na rzecz społeczności, zaczynała jako instruktorka pływania. Na basenie uczyła maluchy, jak pokonać strach przed wodą.
Podczas kursu na instruktora Sally niechcący zdzieliła ciosem jujitsu egzaminatorkę, która – zgodnie z protokołem testu – próbowała ją utopić.
9. Thomas Edison
Wiele z tego, co wydarzyło się w młodości Edisona, nadaje się na osobną książkę. Jako niesforny uczeń lekceważył szkołę, za to lubił przeprowadzać eksperymenty na własną rękę. W jednym z nich kazał koledze połknąć dużą ilość proszku musującego w nadziei, że wytworzy on w żołądku gaz, a chłopiec uniesie się nad ziemię jak balon.
Zanim usprawnił wiele wynalazków (m. in. telefon Bella) czy wymyślił inne (jak żarówkę) i założył własną firmę, pracował sprzedając słodycze i gazety w pociągu, miał też kramik z warzywami.
10. Cher Wang
Współzałożycielka i prezes HTC urodziła się w rodzinie bogatego tajwańskiego przedsiębiorcy. Wysłana na studia do USA (m.in. Berkeley), Cher chciała zostać pianistką, jednak koniec końców wybrała ekonomię. Później pracowała w branży IT, a spora część jej pracy polegała na noszeniu komputerów, które miała sprzedać. Wtedy zaczęła marzyć o tym, by te urządzenia mogły być mniejsze i lżejsze.
11. Walt Disney
Walt Disney to postać kontrowersyjna z uwagi na swoje mocne polityczne przekonania: patriotyzm kazał mu zarówno donosić na kolegów, być informatorem FBI (trwała zimna wojna, a Walt z całą mocą zwalczał komunistów w Hollywood) czy przerabiać legendarne baśnie, jak Kubuś Puchatek, zgodnie z własnym, amerykańskim wyobrażeniem o wartościach.
Ten sam patriotyzm kazał mu pracować jako kierowcy ambulansu. Podczas I wojny światowej nie przyjęto go do wojska z powodu zbyt młodego wieku, więc zaciągnął się do Czerwonego Krzyża i został wysłany do Francji, gdzie jeździł karetką.
12. Scott Harrison
Założyciel charity:water, ogromnej organizacji charytatywnej zajmującej się dostarczaniem pitnej wody dla potrzebujących, zaczynał w McDonalds. Przyjmował zamówienia, sprzątał stoliki, a nawet rozdawał ulotki przebrany za hamburgera.
Źródła
Znajdź nas na Facebooku