Musimy porozmawiać o Customer Value Marketing

post-minMasz czasem wrażenie, ze próbowałeś już wszystkiego, prawda? Outbound był zbyt agresywny, inbound był niewystarczająco agresywny, greenketing przyniósł mizerne efekty, a agile pożarł za dużo Twojego cennego czasu i był ciężki do zautomatyzowania? Stop! Zatrzymaj się na chwilę! Nie musisz próbować każdej nowinki i każdego gorącego trendu. Czasami nie są one rozwiązaniem wszystkich Twoich problemów. Cofnijmy się odrobinę. Prawdopodobnie, tak jak wszyscy, zacząłeś od outboundu. Użyłeś tradycyjnych kanałów, takich jak:

żeby zwiększyć swój zasięgi i dotrzeć do maksymalnej liczby potencjalnych nabywców. Tym czego najbardziej potrzebowałeś była możliwość dostarczenia właściwych treści właściwym osobom we właściwym czasie. Właściwie użyty outbound potrafi być niezwykle skuteczną strategią. “Brakującym ogniwem” w tym przypadku jest odkrycie co działa na twoich odbiorców, a co ich odrzuca. Zmieniając delikatnie podejście i dorzucając odrobinę magii Marketing Automation możesz zdobywać góry.

 


Dowiedz się jak wygrać Zerowy moment Prawdy Pobierz darmowego ebooka


 

Podróż

Sam zakup nie jest pojedynczą, czy wyjętą z kontekstu czynnością. Kupowanie jest procesem, zarówno z punktu widzenia marketera jak i klienta. Nauczyliśmy się postrzegać go jako podróż – od pierwszego impulsu, przez kontakt z call center, aż po sieć poleceń.

Przyszli klienci Twojego eCommerce i Twoi odbiorcy to grupa znacznie większa niż kilku zagubionych chłopców, jak to się zdarzało w 1994 roku (data otwarcia Amazona). Wyszliśmy już nawet poza “erę konsumenta” – obecnie ton nadają prosumenci. Są proaktywni, wyedukowani, samodzielni i świetnie znają swoje prawa (i nie zawahają się ich użyć). Co ważniejsze, są również zmęczeni marketingowym szumem, którym sa bombardowani z każdej strony, w związku z czym wytworzyli w sobie swoisty rodzaj odporności na spam, i inne plagi współczesnego Internetu. Z punktu widzenia nabywcy, cała podróż zakupowa zaczyna się od impulsu. Ten konkretny punkt w czasie nazywany jest zerowym momentem prawdy (ZMOT, Zero Moment of Truth) i wpływa on na cały proces zakupowy. ZMOT to dokładnie ten moment, w którym łapiesz za tablet, czy smartfona i przeszukujesz Internet tropiąc wszystkie skrawki informacji na temat telewizorów, samochodów, organicznych farm jarmużu, czy zakwaterowania na Bali. Po nim następuje pierwszy moment prawdy (FMOT, Firts Moment of Truth), czyli zakup sam w sobie, a następnie drugi moment prawdy (SMOT, Second Moment of Truth), czyli doświadczenie związane z używaniem produktu i serwis pozakupowy. Zadaniem marketera jest uczynienie tych momentów niezapomnianymi dla nabywcy i wypełnienie białych plam pomiędzy nimi.

Śledząc podróż zakupową okiem marketera dostrzegasz, że proces ten może być podzielony na mniejsze kroki: lead generation, edukacja, zwiększanie świadomości, tworzenie relacji, osobisty kontakt, sprzedaż, polecenia, budowanie lojalności, itd. Każdy z tych etapów powinien być starannie zaplanowany i połączony z pozostałymi, ale nie jako element sztywnej konstrukcji, lecz jako fragment większej, dynamicznej całości. W tworzeniu strategii nie chodzi przecież tylko o obecność w Internecie. Raczej o to, by czekać na klientów dokładnie w tym miejscu i czasie, kiedy oni będą szukać nas.

Jak sam widzisz, proces jest czymś dużo większym niż proste przeklejenie newslettera z ofertą i wysłanie go do całej zakupionej bazy.

 

Podejście oparte na Customer Value

Co jest najważniejsze dla każdej firmy? Przychód? Ludzie? Klienci? Zasugerowałabym połączenie wszystkich trzech! W końcu to nimi “oddycha” Twój biznes. Zacznij od leadów (zakładając, że masz już ogólną strategię i co najmniej przyzwoity produkt). Użyj jednego, lub wielu narzędzi do lead generation – social media, SEO, AdWords, promocji omnichannel – wybierz to, które najlepiej sprawdza się w przypadku Twojej firmy. Co dalej? Czyż nie byłoby wspaniale móc odpowiadać na indywidualne zachowanie każdego z leadów? Zacznij budować ich profile behawioralne! Wykorzystaj wszystkie środki jakie Ci przyjdą do głowy, których możesz użyć do poznania potencjalnych klientów. Jeszcze zanim zaczniesz zdobywać dane behawioralne, upewnij się, że masz software zdolny przetransformować je w 360-stopniowy obraz każdego klienta. Dzisiejszy marketing cyfrowy przekracza wielokrotnie granicę pomiędzy online i offline. Nie możesz zatem ograniczać swoich działań do witryny internetowej. Ludzie często rozpoczynają poszukiwania od wyszukiwania informacji i produktów przez smartfona. Jeżeli masz aplikację mobilną, to mam dla Ciebie świetne wiadomości: aż 26% klientów rozpoczyna research używając aplikacji mobilnej danej marki. Dla Ciebie oznacza to, ni mniej, ni więcej, że przez chwilę posiadasz ekran smartfona danego użytkownika i nie musisz konkurować z innymi firmami o jego uwagę. Informacje o urządzeniach mobilnych (użytkownik ma je przy sobie prawie 24 godziny na dobę – nie chcesz zignorować tej puli danych) i zachowaniach wewnątrz aplikacji możesz i powinieneś wykorzystać budując profil danej osoby. Korzystaj z iBeaconów żeby dotrzeć do klientów kiedy są w sklepach stacjonarnych. Wygeneruj jak najwięcej wysokojakościowych leadów.

Następnie: segmentuj. Mniej więcej wiesz, kto odwiedza Twoją stronę – kontakty są bezpiecznie zebrane i poukładane w Twoim CRMie. Ale czy aby na pewno? Pamiętaj o ogromnym zapotrzebowaniu na szczegółową i dynamiczną segmentację. Nie możesz mierzyć wszystkich tą samą miarą. Zawsze trafisz na:

  • 1-2% nowo-przybyłych, którzy są już gotowi na zakup
  • kilku poszukiwaczy wiedzy a nie produktu
  • sporą grupę wahających się potencjalnych nabywców, których musisz doedukować
  • osoby gotowe na pierwszy kontakt ze sprzedawcą
  • trolle internetowe
  • sieciowych “wędrowców”
  • millenialsów
  • 60-latków
  • i tak dalej…

Żeby móc odpowiednio dostosować swoje działania, musisz podzielić ich wszystkich na różne grupy i zbudować dynamiczną, wielowymiarową i uporządkowaną strukturę. Dlatego też dobrze jest posiłkować się mniej i bardziej zaawansowanymi narzędziami do segmentacji. Masz bardzo szeroki wybór w tym zakresie. Jednym z najlepszych paneli analitycznych spośród obecnie dostępnych jest panel RFM, który pozwala szybko odróżnić klientów premium od oszczędnych, lojalnych od jednorazowych i tych, którzy robili zakupy całkiem niedawno od tych, których ostatnio widziałeś rok temu. Co więcej, panel ten pozwala Ci tworzyć macierze uwzględniające w segmentacji dwie różne zmienne. Zarówno dział sprzedaży jak i marketingu będą miały dostęp do danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym i dzięki temu będą w stanie zoptymalizować swoje działania zarówno pod względem włożonego w nie czasu jak i wysiłku, “wyciągając” wszystko co najlepsze z każdego leada, a co za tym idzie będą mogły generować wyższy przychód i obniżać koszty.

Zaczekaj! To nie koniec. Pamiętaj, że możesz (i powinieneś) automatyzować część procesów. Ogólny zamysł koncepcyjny jest tak rozbudowany, że pojedynczej osobie, a nawet całemu teamowi, ciężko jest uniknąć szkolnych błędów. Na szczęście dzięki platformom do automatyzacji marketingu możesz tworzyć całe algorytmy i procesy, uwzględniając wiele zmiennych i warunków. Jesteś w stanie przygotować cały interaktywny scenariusz jako proces workflow, i uwzględnić w nim większość działań i reakcji (bądź ich braku) klienta.

Doświadczenie zakupowe jest w 70% subiektywne: składa się z osobistych odczuć i wrażeń wynikających z interakcji konsumenta z marką. W dużej mierze doświadczenie rozbija się o wywołane przez proces odczucia: ekscytację, nudę, zaskoczenie, niezrozumienie. Nieirytowani, wyedukowani i odpowiednio obsłużeni konsumenci zamieniają się w wiernych ewangelistów danej marki. Piszą pozytywne opinie w sieci, tak żeby inni mogli się nimi sugerować podczas podejmowania decyzji, wracają po więcej Twoich produktów i radośnie polecają Twoje usługi znajomym i rodzinie. To jest prawdziwa wartość!

 

Customer Value Marketing

Customer Value Marketing to strategia marketingowa stworzona z myślą o marketerach B2C. Powstała w oparciu o ideę wartości klienta (customer value) i automatyzację marketingu. Customer Value Marketing skupia się na wygenerowaniu jak najwyższej wartości każdego pojedynczego klienta.

Customer Value Marketing redefiniuje tradycyjnie pojmowany marketing outbound dzięki wdrożeniu zaawansowanych metod segmentacji klientów. Bazują one na analityce RFM (Recency – czas od ostatniego zakupu, Frequency – częstotliwość zakupów, Monetary – wartość zakupów) wspartej analizą behawioralną (Digital Body Language). Mogą zostać użyte do stworzenia wielokanałowej struktury automatyzacji procesów marketingowych, aktualizowanej w czasie rzeczywistym i uwzględniającej pełen cykl życia każdego z klientów: od lead generation, aż po stworzenia najbardziej precyzyjnego i wartościowego segmentu oraz tworzenie i pielęgnację długoterminowych relacji.

Customer Value Marketing korzysta z tradycyjnych kanałów outboundowych, takich jak:  email, strona WWW, reklamy online, telemarketing dodatkowo uwzględniając media społecznościowe i kanał mobilny by stworzyć nielinearny proces (w odróżnieniu od procesu linearnego charakterystycznego dla sektora B2B) dostarczania właściwej, spersonalizowanej oferty właściwym osobom i we właściwym czasie. A wszystko to w czasie rzeczywistym!

Customer Value Marketing jest strategią marketingową, stojącą w opozycji do inbound marketingu zaprojektowanego dla marketerów B2B i głównie skierowanego na generowanie leadów, który służy do przyciągania i edukowania klientów, przez różne stadia lejka sprzedażowego i kierowania ruchu na stronę przy użyciu zajmujących treści.

Podstawową techniką wykorzystywaną w Customer Value Marketing do osiągania wyznaczonych celów jest oparta na RFM automatyzacja marketingu, wykorzystująca dynamiczną segmentację klientów uzależnioną od przeprowadzonych transakcji i wspartą danymi behawioralnymi danego klienta na platformie Marketing Automation. Ten dynamiczny, bazujący na RFM, 360-stopniowy obraz klienta może posłużyć do stworzenia zupełnie nowej stuktury automatyzacji procesów marketingowych, wykorzystujących email, dynamiczne treści na stornie WWW, kanał mobilny, media społecznościowe, sieci reklamowe, POS-y i sprzedaż bezpośrednią by transformować klientów do segmentów o najwyższej wartości.

 

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

Nie czekaj: Dlaczego IV kwartał to idealny moment na pomnożenie efektów działań marketingowych dzięki SALESmanago
Nie czekaj: Dlaczego IV kwartał to idealny moment na pomnożenie efektów działań marketingowych dzięki SALESmanago

    Wkraczając w burzliwy, jak co roku, czwarty kwartał, wiele firm znajduje się sytuacji paradoksalnej. To najbardziej owocny okres w roku, obiecujący najwyższy ruch i sprzedaż, a jednocześnie właśnie wtedy wiele firm unika wdrażania nowych technologii marketingowych. W SALESmanago rozumiemy przyczyny tej wstrzemięźliwości, ale jesteśmy tutaj, aby rzucić wyzwanie mentalności „poczekaj do czwartego kwartału”. […]

Strategie, które powinien znać prezes każdej firmy e-commerce w erze „Growth Hackingu”
Strategie, które powinien znać prezes każdej firmy e-commerce w erze „Growth Hackingu”

    Autor: Brian Plackis Cheng, dyrektor generalny SALESmanago   Rozwój firmy w dzisiejszym i jakże zmiennym cyfrowym świecie to nie lada wyzwanie. Rola dyrektora generalnego ewoluowała – dziś fundamentem pomyślnego rozwoju firmy na poszczególnych etapach stała się koncepcja „growth hackingu”. Nie chodzi już tylko o przetrwanie, ale też o to, by wyprzedzić konkurencję w […]

eCommerce na przemian rozkwita i popada w stagnację
eCommerce na przemian rozkwita i popada w stagnację

    eCommerce jest kapryśny; popada w stagnację, po czym nagle rozkwita. Ścieżki klientów są nieliniowe. To wiemy na pewno. Bez użytecznych danych klientów i spersonalizowanych ścieżek zakupowych firmy eCommerce tracą prospekty i klientów, doprowadzają swoją markę do stagnacji i trwonią swoją przewagę konkurencyjną.   Korzystanie z danych zero-party i zaawansowanej analityki nie jest już […]

Focus Garden rozkwita z SALESmanago
Focus Garden rozkwita z SALESmanago

    Focus Garden, to lider w branży artykułów ogrodniczych, a ich sukces to opowieść o mocy skutecznego wykorzystania automatyzacji marketingu i strategicznego partnerstwa z SALESmanago.   W ciągu zaledwie roku, nasza współpraca z Focus Garden przyniosła zdumiewające rezultaty:   Imponujący zwrot z inwestycji (ROI) – 6108%  134-procentowy wzrost całkowitej sprzedaży i znaczący wzrost liczby […]

SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO
SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO

    SALESmanago, wiodąca platforma CDP i Marketing Automation, z entuzjazmem informuje o istotnych zmianach w swoim zespole kierowniczym. Zmiany mają na celu optymalizację procesu dostarczania rozwiązań dla segmentu średnich przedsiębiorstw.    Po 13 latach kierowania rozwojem firmy w roli Dyrektora Generalnego, współzałożyciel SALESmanago, Grzegorz Błażewicz, obejmuje nieoperacyjną rolę członka Rady Nadzorczej. Będzie tam odpowiadał […]

30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.
30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.

    Jak prześcignąć konkurencję eCommerce za pomocą czegoś tak prostego jak szablony wiadomości e-mail? Chcemy czy nie, email marketing pozostaje potężnym narzędziem do angażowania klientów, zwiększania sprzedaży i ostatecznie – wyprzedzania konkurencji. Dzięki odpowiednim strategiom i dobrze opracowanym szablonom e-mailowym można skutecznie komunikować się z odbiorcami, budować trwałe relacje i zwiększać zyski.   Poniżej […]

Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago
Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago

  Pitbull West Coast stanęło przed wyzwaniem – jak wyróżnić się na zatłoczonym rynku i jeszcze bardziej zaangażować swoją społeczność? Odpowiedzią była współpraca z SALESmanago a zwrot z inwestycji (ROI) osiągnął 2947%   Pitbull West Coast to marka odzieżowa, zainspirowana kulturą uliczną i sportami walki. Budując swoją przewagę konkurencyjną i strategie zaangażowania społeczności, firma napotkała […]

Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie
Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie

    W coraz bardziej konkurencyjnym świecie eCommerce istnieją pewne nakazy i zakazy, jeśli chodzi o zachęcanie klientów do dokonywania zakupów w Twoim sklepie. Czynność ta nazywana jest konwersją i jest to najważniejszy wskaźnik, który musisz obserwować, planując budowanie swojej firmy i zwiększanie przychodów – w końcu sklep internetowy z milionami odwiedzających, który nie sprzedaje, […]

Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!
Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!

    W świecie, w którym technologia i handel coraz bardziej się przenikają, firmy eCommerce znalazły się na rozdrożu, szukając sposobu na romans z generatywną sztuczną inteligencją. Niedawno opublikowany raport Gartnera, zatytułowany „4 Ways Generative AI Will Impact CISOs and Their Teams”, dostarcza informacji na temat przyszłości cyberbezpieczeństwa w erze AI. Zatem, entuzjaści eCommerce, jeśli […]

Nie takie straszne węzły i kajdany.
Nie takie straszne węzły i kajdany.

    Co ma wspólnego nowa polityka uwierzytelniania wprowadzona przez Gmail i Yahoo z Kamasutrą? Ano tyle, że z ograniczeń też można czerpać przyjemność. Sprawdźmy.   Główni gracze wprowadzają nowe zasady dla nadawców masowych wiadomości e-mail, przygotowując grunt pod bezpieczniejsze i wydajniejsze środowisko poczty e-mail.   Od 1 lutego Google i Yahoo egzekwują rygorystyczne wytyczne […]