Zwiększ zaangażowanie swoich klientów o 20% i utrzymaj ich dzięki wdrożeniu skutecznej strategii onboardingowej

 

Onboarding nowego klienta jest bardzo istotnym elementem procesu sprzedażowego, który pomaga zbudować długotrwałe relacje z twoim klientem, niezależnie od tego czy operujesz w przemyśle B2C czy B2B. Jednak wiele firm jest w tej kwestii do tyłu, gdyż nawet 90% klientów uważa, że ich proces onboardingowy pozostawia wiele do życzenia, a nawet połowa kupujących decyduje się zwrócić produkt, ponieważ nie rozumie jak go używać. Dokładnie to jest celem skutecznego onboardingu, a my pokażemy ci jak możesz zyskać znacznie bardziej aktywnych klientów.

 

Niezrozumiały wydaje się fakt, że tyle firm skupia się tak bardzo na pozyskiwaniu nowych klientów, kiedy kolejne badania pokazują, że utrzymanie klienta jest znacznie tańsze i przynosi większe zyski. Lojalni klienci wydają średnio więcej pieniędzy, a firmy, które za cel przyjmują ich satysfakcję, cieszą się o 20% większym zaangażowaniem klientów niż te, które tego nie robią. Może zabrzmi to nieco brutalnie, ale to właśnie retencja klientów i poprawianie Customer Lifetime Value jest źródłem pieniędzy. Tajemnicą osiągnięcia takich korzyści jest solidny onboarding, który edukuje klientów na temat twojej usługi i przygotowuje ich do kolejnych interakcji z twoją firmą. 

 

Przygotuj szczegółową analizę zachowania twoich obecnych klientów

 

Jedną z głównych przyczyn odpływu klientów jest niezrozumienie przez nich twojego produktu. Nie jest to błaha sprawa – możesz myśleć, że masz najbardziej przyjazną dla użytkownika, najbardziej oczywistą usługę na świecie, ale klienci zawsze zaskoczą cię pytaniami i nieporozumieniami, których nigdy byś się nie spodziewał. Ważne jest, aby zrozumieć, że klienci nie postępują tak z powodu głupoty – oni po prostu przychodzą do sklepu z konkretnymi oczekiwaniami, choć trzeba przyznać, czasami nierealistycznymi, jakkolwiek nie spełnienie tychże oczekiwań powoduje zmieszanie a potem frustrację.

Rozwiązanie jest zatem proste: bądź świadom tego, jakie oczekiwania mają wobec ciebie twoi klienci i jeśli nie jesteś w stanie ich spełnić, wytłumacz dlaczego nie możesz tego zrobić. Jest wiele sposobów na zdobycie informacji o tym, czego odbiorcy twojej usługi się spodziewają, na przykład ankiety czy kwestionariusze, ale tym najbardziej efektywnym, jest analiza danych behawioralnych. To ona powie ci na jakie aktualne potrzeby powinien odpowiadać twój produkt, jak długi czas mija pomiędzy poszczególnymi zakupami, kiedy  dokonywany jest zakup (to także pozwoli ci określić jak często sprzedaż twojego produktu jest związana z konkretną datą, na przykład urodzinami i adekwatnie zaplanować swoje działania marketingowe) i wiele więcej.

Oczywiście, to wszystko przy założeniu, że zebrałeś odpowiednio dużą bazę informacji o zachowaniach klientów i posiadasz dobre oprogramowanie do analizy tych danych. Rzeczywiste dane powiedzą ci o wiele więcej od bezpośrednich pytań do potencjalnych klientów i pokażą jak planować skuteczne komunikaty.

 

Upewnij się, że klienci dobrze rozumieją twój produkt

 

Kiedy już wiesz czego potrzebują twoi klienci w czasie onboardingu, przychodzi czas na przekazanie im tych informacji. Jest wiele możliwości zrealizowania tego prcoesu, ale najlepsza i najłatwiejsza tutaj będzie komunikacja mailowa. Powód jest właściwie oczywisty – maile mają największą szansę dotrzeć i być dostrzeżonym przez odbiorcę, a ponadto pozwalają na przekazanie wystarczająco długiej treści. Nie oznacza to, że należy pogrążyć czytelnika w skomplikowanych instrukcjach – postaraj się komunikować wprost i efektywnie – jednak krótsze formy przekazu, na przykład SMS, nie będą w tym przypadku wystarczające, biorąc pod uwagę jak dużą ilość informacji musisz przekazać.

Wspomniany cykl wiadomości onboardingowych powinien, przede wszystkim, wytłumaczyć odbiorcy jak powinien używać produktu. Oczywiście, takie instrukcje będą się różnić w zależności od tego jaki produkt oferujesz: samochód będzie wymagał o wiele dłuższej instrukcji obsługi niż szczoteczka do zębów, ale nie myśl, że jeśli twój produkt jest prosty, nie wymaga żadnych wyjaśnień. Zawsze opowiedz klientowi z jakim przedmiotem ma do czynienia, jakie jest przeznaczenie produktu, jakie posiada funkcje i z jakimi innymi rzeczami może go bezpiecznie używać.

Oczywiście niektóre produkty wymagają jeszcze bardziej dogłębnego wyjaśnienia, a co za tym idzie, jeszcze bardziej zaawansowanego onboardingu, czego dobrym przykładem jest nasz własny system. Jeśli oferujesz duży, wieloczęściowy produkt, który może być eksploatowany na różne sposoby, potrzebujesz więcej niż jednego maila. W takim przypadku onboarding powinien uwzględniać stały kontakt ze specjalistą – najlepiej tą samą osobą przez cały czas, aby uniknąć nieporozumień. Zdecydowanie rozważ także stworzenie webinarów wyjaśniających najpierw ogólnie działanie twojego produktu, a następnie skupiające się na poszczególnych jego elementach. To wymaga wiele pracy, ale jest to istotne do zrealizowania zadanie..

 

Dla skomplikowanych produktów stwórz system zadań i nagród w swoim onboardingu

 

Nic tak nie buduje zaangażowania jak przygoda. W pełni interaktywny onboarding z określonymi i wyraźnie wyartykułowanymi zadaniami dla klientów zapewnia dwie rzeczy: kompletne wyedukowanie klienta na temat funkcjonalności twojego produktu oraz gwarancję, że pozostaje zaangażowany w twoją markę. Ukończenie takiego zadania daje klientowi poczucie satysfakcji z osiągnięcia, nawet jeśli jest ono niewielkie – to samo w sobie tworzy wartość wykraczającą poza sam produkt, który sprzedajesz. Dodatkowo jest to kolejny sposób na zdobycie większej ilości danych behawioralnych – jeśli oferowany przez ciebie produkt działa  na zasadzie subskrypcji online, za każdym razem gdy klient loguje się do systemu aby przejść onboarding, ta aktywność powróci do ciebie jako wartościowa informacja budująca jego profil. Jeśli sprzedajesz fizyczne przedmioty nadal możesz być w stanie zdobyć takie informacje, poprzez wysłanie dodatkowej wiadomości do klientów z pytaniem o opinie o dotychczasowym użytkowaniu produktu. 

W przypadku niektórych produktów, może to być przesadą. Nie ma większego powodu, aby tworzyć cały interaktywny proces onboardingowy dla produktu, który ma na celu rozwiązanie bezpośredniej i oczywistej potrzeby, ale nawet w takich przypadkach można zrobić więcej, niż myślisz. Weźmy przykład: powiedzmy, że masz sklep eCommerce sprzedający odzież sportową. Twój interaktywny onboarding może zawierać prośbę o podzielenie się zdjęciami lub historiami sportowych sukcesów osiągniętych z twoją marką w zamian za dodatkowe punkty w programie lojalnościowym lub inne korzyści takie jak zniżka przy następnym zakupie. Oczywiście nie wszyscy klienci odpowiedzą na to zaproszenie, ale Ci, którzy się na to zdecydują, dostarczą ci wartościowego kontentu do wykorzystania w kampaniach social media. Z drugiej strony, jeśli sprzedajesz, na przykład, elektronikę, na przykład kamery, możesz kontynuować kontakt z klientem po zakupie przedstawiając mu kolejne funkcjonalności produktu lub sposoby na połączenie go z różnymi akcesoriami, itp. 

Skomplikowane produkty, które wymagają dogłębnego wytłumaczenia i tak będą potrzebowały solidnego onboardingu, więc nie ma powodu, aby nie nie uczynić tego procesu bardziej ekscytującym. Dodatkowo, taka uporządkowana struktura pozwala klientowi odnaleźć się na bieżąco na każdym etapie procesu nauki. Kiedy skończą, wiedzą, że opanowali obsługę twojego produktu do perfekcji, lub przynajmniej potrafią go odpowiednio używać i na każdym etapie onboardingu wiedzą ile jeszcze zostało im do przyswojenia.  

Co ważniejsze, kolejne zadania w tym interaktywnym procesie powinny zawsze odzwierciedlać rzeczywiste korzystanie z produktu i przynosić korzyści dla klienta. Jak już to zostało wspomniane, punkty lojalnościowe są tutaj dobrą motywacją. 

 

Używaj programu onboardingowego do rozpoczęcia budowania lojalności u twoich klientów

 

Onboarding nie jest tylko po to, żeby wytłumaczyć działanie produktu, ale jest to także możliwość zbudowania długotrwałej relacji z klientem. Stanowi doskonały moment do przedstawienia historii firmy, twoich celów i wartości. Jeśli masz jakieś ciekawe historie klientów, podziel się nimi właśnie na tym etapie. Taka samopromocja nie może stanowić większości informacji zawartych w onboardingu, ale nie będziesz miał już lepszej szansy na zaprezentowanie siebie i zbudowanie relacji.

Co więcej, powinieneś wykorzystać tę okazję do przedstawienia wszelkich programów lojalnościowych, które oferujesz i wytłumaczenia ich działania. Niewielu klientów uznaje program lojalnościowy za istotny aspekt relacji biznesowej, kiedy poszukują natychmiastowego rozwiązania problemu (większość wskazuję prostotę i szybkość realizacji zakupów jako najważniejsze), ale naprawdę wielu widzi w programach lojalnościowym powód do pozostania z firmą. Poniewaz dokładny opis mechanizmu działania takiego programu jest prawdopodobnie zakopany gdzieś w czeluściach twojej strony internetowej (możesz to uznać za opinię wynikającą z doświadczenia), nowi klienci mogą w ogóle nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia – onboarding to dobry moment aby o nim wspomnieć.

Pamiętaj, że są to tylko dodatki do najważniejszej części onboardingu. Na success stories, benefity i programy lojalnościowe nie powinieneś poświęcić więcej niż 20% treści wiadomości onboardingowych. Jeśli wpleciesz zbyt dużą ilość takiego kontentu, onboarding przestanie pełnić funkcję informacyjną i zacznie być autoreklamą. 

 

Zbuduj grupę zaangażowanych użytkowników

 

Lojalni klienci odpowiadają za większość twoich zysków, więc utrzymanie ich zaangażowania jest niezwykle ważne. Kluczem do tworzenia aktywnych klientów jest zapewnienie im sposobu wyrażania siebie za pomocą produktu, poza natychmiastowymi korzyściami, które w oczywisty sposób uzyskuje się z użytkowania produktu. Najlepszsze firmy sprzedają nie tylko produkt, ale i markę. Onboarding klientów to najlepsze miejsce do rozpoczęcia tego procesu, ponieważ wtedy znajdujesz się w miejscu dialogu z osobą, co do której masz pewność, że jest zainteresowana twoja ofertą. Nadal istnieje ryzyko, że osoba ta pozostanie bez świadomości tego, jak może wykorzystać twój produkt w sposób bardziej rozbudowany i będzie chciała wykorzystać go tylko czysto pragmatycznie i opuści cię gdy będzie przekonana, że osiągnęła pełnię korzyści. Możesz przekonać klientów, że w twoim produkcie odnajdą o wiele więcej niż im się początkowo wydawało, nawet jeśli przedmiot ten w samej swojej istocie pełni funkcję pragmatyczną. 

marketing automation

marketing automation

Jakub Urban
Research & Content Manager

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

Nie czekaj: Dlaczego IV kwartał to idealny moment na pomnożenie efektów działań marketingowych dzięki SALESmanago
Nie czekaj: Dlaczego IV kwartał to idealny moment na pomnożenie efektów działań marketingowych dzięki SALESmanago

    Wkraczając w burzliwy, jak co roku, czwarty kwartał, wiele firm znajduje się sytuacji paradoksalnej. To najbardziej owocny okres w roku, obiecujący najwyższy ruch i sprzedaż, a jednocześnie właśnie wtedy wiele firm unika wdrażania nowych technologii marketingowych. W SALESmanago rozumiemy przyczyny tej wstrzemięźliwości, ale jesteśmy tutaj, aby rzucić wyzwanie mentalności „poczekaj do czwartego kwartału”. […]

Strategie, które powinien znać prezes każdej firmy e-commerce w erze „Growth Hackingu”
Strategie, które powinien znać prezes każdej firmy e-commerce w erze „Growth Hackingu”

    Autor: Brian Plackis Cheng, dyrektor generalny SALESmanago   Rozwój firmy w dzisiejszym i jakże zmiennym cyfrowym świecie to nie lada wyzwanie. Rola dyrektora generalnego ewoluowała – dziś fundamentem pomyślnego rozwoju firmy na poszczególnych etapach stała się koncepcja „growth hackingu”. Nie chodzi już tylko o przetrwanie, ale też o to, by wyprzedzić konkurencję w […]

eCommerce na przemian rozkwita i popada w stagnację
eCommerce na przemian rozkwita i popada w stagnację

    eCommerce jest kapryśny; popada w stagnację, po czym nagle rozkwita. Ścieżki klientów są nieliniowe. To wiemy na pewno. Bez użytecznych danych klientów i spersonalizowanych ścieżek zakupowych firmy eCommerce tracą prospekty i klientów, doprowadzają swoją markę do stagnacji i trwonią swoją przewagę konkurencyjną.   Korzystanie z danych zero-party i zaawansowanej analityki nie jest już […]

Focus Garden rozkwita z SALESmanago
Focus Garden rozkwita z SALESmanago

    Focus Garden, to lider w branży artykułów ogrodniczych, a ich sukces to opowieść o mocy skutecznego wykorzystania automatyzacji marketingu i strategicznego partnerstwa z SALESmanago.   W ciągu zaledwie roku, nasza współpraca z Focus Garden przyniosła zdumiewające rezultaty:   Imponujący zwrot z inwestycji (ROI) – 6108%  134-procentowy wzrost całkowitej sprzedaży i znaczący wzrost liczby […]

SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO
SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO

    SALESmanago, wiodąca platforma CDP i Marketing Automation, z entuzjazmem informuje o istotnych zmianach w swoim zespole kierowniczym. Zmiany mają na celu optymalizację procesu dostarczania rozwiązań dla segmentu średnich przedsiębiorstw.    Po 13 latach kierowania rozwojem firmy w roli Dyrektora Generalnego, współzałożyciel SALESmanago, Grzegorz Błażewicz, obejmuje nieoperacyjną rolę członka Rady Nadzorczej. Będzie tam odpowiadał […]

30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.
30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.

    Jak prześcignąć konkurencję eCommerce za pomocą czegoś tak prostego jak szablony wiadomości e-mail? Chcemy czy nie, email marketing pozostaje potężnym narzędziem do angażowania klientów, zwiększania sprzedaży i ostatecznie – wyprzedzania konkurencji. Dzięki odpowiednim strategiom i dobrze opracowanym szablonom e-mailowym można skutecznie komunikować się z odbiorcami, budować trwałe relacje i zwiększać zyski.   Poniżej […]

Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago
Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago

  Pitbull West Coast stanęło przed wyzwaniem – jak wyróżnić się na zatłoczonym rynku i jeszcze bardziej zaangażować swoją społeczność? Odpowiedzią była współpraca z SALESmanago a zwrot z inwestycji (ROI) osiągnął 2947%   Pitbull West Coast to marka odzieżowa, zainspirowana kulturą uliczną i sportami walki. Budując swoją przewagę konkurencyjną i strategie zaangażowania społeczności, firma napotkała […]

Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie
Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie

    W coraz bardziej konkurencyjnym świecie eCommerce istnieją pewne nakazy i zakazy, jeśli chodzi o zachęcanie klientów do dokonywania zakupów w Twoim sklepie. Czynność ta nazywana jest konwersją i jest to najważniejszy wskaźnik, który musisz obserwować, planując budowanie swojej firmy i zwiększanie przychodów – w końcu sklep internetowy z milionami odwiedzających, który nie sprzedaje, […]

Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!
Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!

    W świecie, w którym technologia i handel coraz bardziej się przenikają, firmy eCommerce znalazły się na rozdrożu, szukając sposobu na romans z generatywną sztuczną inteligencją. Niedawno opublikowany raport Gartnera, zatytułowany „4 Ways Generative AI Will Impact CISOs and Their Teams”, dostarcza informacji na temat przyszłości cyberbezpieczeństwa w erze AI. Zatem, entuzjaści eCommerce, jeśli […]

Nie takie straszne węzły i kajdany.
Nie takie straszne węzły i kajdany.

    Co ma wspólnego nowa polityka uwierzytelniania wprowadzona przez Gmail i Yahoo z Kamasutrą? Ano tyle, że z ograniczeń też można czerpać przyjemność. Sprawdźmy.   Główni gracze wprowadzają nowe zasady dla nadawców masowych wiadomości e-mail, przygotowując grunt pod bezpieczniejsze i wydajniejsze środowisko poczty e-mail.   Od 1 lutego Google i Yahoo egzekwują rygorystyczne wytyczne […]