Nie są celebrytami i nie przeczytasz o nich na pierwszych stronach gazet. Ich twarze nie atakują Cię na portalach plotkarskich. Kiedy spotkałbyś któregoś z nich na ulicy, zapewne nie zrobiłby na Tobie większego wrażenia. Jednak powinieneś ich poznać.
Massachusetts Institute of Technology jak co roku publikuje listę młodych naukowców, działaczy i przedsiębiorców, którzy mogą zmienić kształt przyszłego świata. Przestudiowaliśmy dla Was ten ranking i wybraliśmy 7 inspirujących przypadków, pokazujących, jak dziś w nieoczywisty sposób można łączyć biznes z pasją i pragnieniem zmiany świata na lepsze.
Zasady Innovators under 35
Nominują redaktorzy MIT Review (którego lekturę, nawiasem mówiąc, już Wam polecaliśmy jako jedne z najlepszych źródeł wiedzy dla marketerów), a wybiera jury światowej klasy specjalistów, od naukowców po przedsiębiorców.
W tym roku podzielono listę wybranych 35 osób na 4 kategorie: wynalazcy, aktywiści, pionierzy, przedsiębiorcy. Sprawdzamy, kogo z tych młodych zdolnych powinni koniecznie znać przedsiębiorcy (bo zaraz wywrócą im biznes do góry nogami).
1. Internet dla niewidomych
Kto: Yevgen Borodin, 34 l.
Problem: Internet oferuje dostęp do ogromnych zasobów, które jednak w dużej mierze są zamknięte dla osób niewidomych.
Rozwiązanie: Capti Narrator to program, który wyszukuje i agreguje treści audio z rozmaitych źródeł: Google Books, Dropbox, Projekt Gutenberg. Program ułatwia nawigację w tych materiałach i wyszukiwanie potrzebnych informacji, a także konwertuje teksty do formy audio.
Internet rzeczy dla marketerów. Pobierz darmowego ebooka i dowiedz się, dlaczego IoT zmieni Twój biznes
2. Rozwój sztucznej inteligencji wymaga nowego sprzętu
Kto: Yunji Chen, 32 l.
Problem: Jeśli mamy zaawansowane projekty dotyczące uczenia się maszyn, potrzebujemy też sprzętu, który pozwoli to sfunkcjonalizować. Procesy te wymagają za dużo energii. To jeden z powodów, dla których nasze smartfony nie wyuczają się naszych zachowań – musielibyśmy wtedy ładować je bez przerwy.
Rozwiązanie: Chen projektuje procesory, które są specjalnie przygotowane do jednego konkretnego zadania: uczenia się. Dzięki temu będą mogły przyswajać informacje mniejszym kosztem, a my dostaniemy w końcu inteligentne maszyny.
3. Bezpieczeństwo online
Kto: Zakir Durumeric, 26 l.
Problem: Dziś wszystko jest podłączone do sieci: aparatura medyczna, systemu sterowania pojazdami, sejfy, nie mówiąc już o komputerach czy wearables zwykłych śmiertelników.
Rozwiązanie: Zakir stworzył prosty i szybki program, który pozwala szybko zidentyfikować niebezpieczne działania online i powiadamia administratora.
4. Robot w każdym gospodarstwie domowym
Kto: Melonee Wise, 33 l.
Problem: Choć technologia niesamowicie poszła do przodu, nie widać jej w wielu obszarach naszego codziennego życia. Choć teoretycznie maszyny mogłyby przejąć sporą część naszych nudnych obowiązków domowych, wciąż nie ma tu praktycznych zastosowań.
Rozwiązanie: Melonee projektuje od 15 lat tanie, niskoenergetyczne roboty do użycia w domu. Marzy o tym, by sprzątanie wyglądało jak u Jetsonów!
5. Czy komputer może widzieć?
Kto: Jamie Shotton, 34 l.
Problem: W jaki sposób komputer może rozpoznawać obiekty, np. w materiale video?
Rozwiązanie: program pozwala rozbić widziany obraz na mniejsze jakości, takie jak kolor, dzięki czemu może odróżniać przedmioty. Tego typu narzędzia mogą mieć ogromne zastosowanie we wszelkich systemach monitoringu.
6. Czy można stworzyć dotyk?
Kto: Benjamin Tee, 33l.
Problem: Nie sposób przecenić znaczenia dotyku w naszym codziennym życiu. Nie chodzi jedynie o to, kiedy zmysłowo poznajemy jakieś przedmioty, ale także o utrzymanie równowagi, określanie pozycji ciała w przestrzeni… Jak pomóc osobom, które go utraciły?
Rozwiązanie: Benjamin Tee pracuje and systemem sensorów, które byłyby na tyle lekkie i wrażliwe, by zastąpić zmysł dotyku, de facto stanowią elektroniczną skórę.
7. Założyciel Instagrama o biznesie online
Kto: Kevin Systrom, 31 l.
Problem: Jak uprawiać dziś skutecznie biznes online? Jakich kompetemcji to wymaga?
Rozwiązanie: Systrom, wyróżniony w tym roku przez MIT, twierdzi, że kluczem do jego sukcesu jest połączenie bardzo zróżnicowanych kompetencji: artystycznych (studiował fotografię) i inżynierskich (dyplom ze Stanford) oraz umiejętności społecznych , głównie ekstrawertycznego usposobienia.
Aneks: Polska
W tym roku po raz pierwszy jury MIT Review przygotowało również listę najbardziej liczących się młodych naukowców z Polski. Wśród nich znaleźli się :
– Ola Orchowska: opracowała grę edukacyjną, która uczy dzieci żyć z cukrzycą.
– Kamila Staryga: opracowała wkładkę, dzięki której kobiety mogą szybko zdiagnozować kłopoty natury ginekologicznej. Dane trafiają wygodnie na smartfona.
– Olga Malinkiewicz: rewolucjonizuje przemysł energetyczny dzięki perowskitom.
– Katarzyna Nawrotek: tworzy spersonalizowane, biokompatybilne implanty, które wspomagają procesy regeneracji tkanek.
– Maciej Machulak: przywraca użytkownikom kontrolę nad danymi, którymi dzielą się w internecie.
– Marcin Piątkowski: projektuje sprytny rower – składany, podłączony do sieci, elektryczny, przeznaczony dla osób, które szukają w mieście alternatyw dla samochodu.
– Marcin Treder: tworzy nowatoskie oprogramowanie do projektowania, które pozwala skupić nie na doświadczeniu użytkownika. Podbił Dolinę Krzemową!
– Michał Miluski: projektuje robota do terapii zaniku mięśni i urazów.
– Przemysław Kornatowski: specjalizuje się w dronach do wykorzystania w sytuacjach katastroh ekstremalnych.
– Tomasz Wołkowicz: wynalazł test, który diagnozuje ebolę szybciej i taniej niż wszelkie alternatywy.
Gratulujemy!
Które z tych rozwiązań wydaje się Wam najbardziej innowacyjne? Jakie chcielibyście zobaczyć w akcji?