Po wpisaniu hasła “jak zautomatyzować…” w wyszukiwarkę Google, otrzymujemy miliony wyników dotyczących automatyzowania przeróżnych czynności w wielu dziedzinach. Nic dziwnego – kto nie chciałby za pomocą jakichś magicznych sztuczek pozbyć się uciążliwych, nudnych i powtarzalnych, acz niezbędnych czynności? Tyczy się to także działań marketingowych. Za sprawą zaawansowanych narzędzi, które obecnie są w zasięgu każdego marketera, możliwe jest automatyzowanie wielu działań, które dotychczas musiały być wykonywane ręcznie. Świetnym przykładem takiego narzędzia jest platforma Marketing Automation, a w szczególności jedna z głównych funkcji – workflow.
Workflow – wprowadzenie
Workflow to zautomatyzowana kampania stworzona na platformie Marketing Automation. To świetny sposób na zaplanowanie strategii marketingowej, która będzie przeprowadzona automatycznie przez system, bez konieczności wykonywania manualnie każdej czynności. Skutkiem jest nie tylko zaoszczędzony czas. Automatyzacja sprawia, że analizie może zostać poddanych o wiele więcej danych, a przeprowadzonych może być o wiele więcej akcji, niż byłoby to możliwe w przypadku realizowania tych zadań przez człowieka. Kolejną zaletą zautomatyzowanej komunikacji jest wysoki poziom personalizacji. Dane zebrane przez platformę Marketing Automation związane z profilem behawioralnym i transakcyjnym każdego użytkownika mogą zostać wykorzystane do dopasowania wiadomości do preferencji odbiorców.
Brzmi (czy może wygląda?) skomplikowanie? Skądże. W SALESmanago Marketing Automation workflow tworzy się łatwo i bez wysiłku dzięki intuicyjnemu, lecz rozbudowanemu kreatorowi drag&drop.
Jak zautomatyzować kampanię marketingową
W tym poradniku pokażemy krok po kroku jak łatwe (a nawet zajmujące!) może być tworzenie zautomatyzowanej kampanii marketingowej mającej na celu przekształcenie osób odwiedzających stronę w klientów. Zaczynajmy!
1. Początek
W naszym przykładzie kampania rozpocznie się, gdy kontakt zostanie otagowany wybranym tagiem. Tagowanie to sposób na posortowanie kontaktów z twojej bazy danych w grupy o podobnych zainteresowaniach w celu dopasowania komunikacji do ich potrzeb i wymagań. Istnieje wiele sposobów na dodanie tagu do kontaktu, na przykład, po wizycie użytkownika na konkretnej stronie. W naszym przypadku niech to będzie tag o nazwie CENNIK, dodawany gdy klient odwiedza stronę z cennikiem. Odwiedzenie tej strony zazwyczaj oznacza, że użytkownik jest zainteresowany twoją usługą lub produktem i rozważa zakup. To świetny moment na zainicjowanie kontaktu i opowiedzenie potencjalnemu kupującemu co masz do zaoferowania.
2. Pierwsza wiadomość
Jeśli już wiesz, że odwiedzający wędrował po stronie z cennikiem, co możesz zrobić z tą informacją? Na przykład możesz wysłać wiadomość, przyznając, że zarejestrowałeś wizytę użytkownika na swojej stronie i zapewniając, że służysz wszelką pomocą i odpowiedziami na pytania, które klient mógłby mieć na temat twojej oferty. Pamiętaj, że prawdopodobnie to pierwszy bezpośredni kontakt potencjalnego klienta z twoją firmą, więc dołóż starań, by wywrzeć dobre wrażenie. Jeśli szukasz inspiracji, przyjrzyj się wiadomości, którą SALESmanago wysyła do osób, które odwiedzają stronę z cennikiem:
Nie zapomnij o klarownym wezwaniu do działania (call to action) – zastanów się, jaki jest cel e-maila? Jaką czynność klient ma wykonać po jego przeczytaniu? Bądź bezpośredni i wyrażaj się jasno, by nie wprowadzać czytelnika w niepotrzebną dezorientację.
Co sprawia, że taka wiadomość działa? Użytkownik ma poczucie, że jest objęty opieką przedstawiciela twojej firmy, a jego potrzeby są brane pod uwagę. Wielce prawdopodobne, że faktycznie będzie chciał, żebyś poprowadził go przez dalszą część procesu sprzedaży.
3. Wykluczanie kontaktów
Oczywiście nie masz zamiaru wysyłać takiej wiadomości do twoich obecnych klientów – to byłaby raczej gafa. Dlatego podczas budowania kampani musisz określić, jaka grupa użytkowników powinna być wykluczona – w tym przypadku obecni klienci. Możesz to zrobić bez problemu, dodając element “warunek” do twojego workflow przed akcją wysyłki maila. Tutaj także może to zostać zrobione za pomocą tagów: jeśli użytkownik jest otagowany jako KLIENT, będzie to dla niego koniec workflow, ale jeśli nie posiada takiego tagu, czyli wciąż nie jest klientem, otrzyma wiadomość.
4. Sprawdzanie reakcji na pierwszą wiadomość
Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Teraz możesz zdecydować, jakie działania chcesz podjąć, biorąc pod uwagę reakcję użytkownika na wiadomość numer 1. Jeśli przeczytał on twój e-mail, możesz wysłać mu kolejną wiadomość, na przykład wchodzącą bardziej w szczegóły dotyczące twojego produktu lub usługi, albo podjąć jakąkolwiek inną akcję będącą kolejnym etapem komunikacji z już nieco bardziej zaangażowanym odbiorcą.
Jeśli wiadomość nie została przeczytana, może to oznaczać, że powinieneś zmienić swoją strategię. Być może e-mail nie jest preferowaną przez użytkownika metodą komunikacji? W takim razie możesz spróbować szczęścia wysyłając SMS-a lub powiadomienie web push.
5. Testy A/B/X
Jak napisaliśmy powyżej, w przypadku gdy pierwsza próba kontaktu okazuje się niewypałem, należy spróbować ponownie w innym kanale. Ale skąd możemy wiedzieć, jaki kanał będzie tym odpowiednim? Każdy ma swoje własne preferencje, a zgadywanie nie wydaje się zbyt dobrą metodą. Na szczęście mamy testy A/B/X, które przychodzą tu na ratunek. Testy pozwalają na zweryfikowanie, które elementy kampanii przynoszą najlepsze rezultaty: e-mail statyczny czy dynamiczny? Spersonalizowany banner czy web push, a może SMS? Dowiesz się dzięki testom A/B/X.
6. Dodawanie scoringu, przenoszenie kontaktów w lejku i alerty dla działów sprzedaży
Workflow to nie tylko świetne narzędzie marketingowe, jest to również przydatne rozwiązanie do zarządzania procesami sprzedażowymi oraz do ich usprawniania. Powiedzmy, że chciałbyś, by twoi sprzedawcy otrzymywali alerty dotyczące określonego zachowania kontaktu: otwarcie e-maila, odwiedzenie strony, kliknięcie w link, itd. Możesz także przydzielić scoring to każdego kontaktu w odpowiedzi na pożądane zachowania. Scoring to sposób na mierzenie zaangażowania użytkownika – czyli tego, czy czyta maile, odwiedza stronę, klika w bannery, i w ten sposób określenie, czy jest gotowy do dokonania zakupu. To wszystko jest możliwe dzięki workflow.
W naszym przypadku chcemy przesunąć kontakt na inny etap w lejku sprzedażowym po przeczytaniu przez niego e-maila wysłanego w poprzednim etapie kampanii. Taki kontakt jest już bardziej poinformowany na temat twojej firmy, więc chcemy przenieść go do etapu nazwanego PROSPEKT. W ten sposób twój zespół sprzedażowy będzie wiedział, że dany użytkownik jest potencjalnie zainteresowany ofertą.
7. Retargeting
Retargeting to dobry sposób na utrzymywanie kontaktu z potencjalnymi klientami na innych stronach, na przykład na Facebooku. Przydatną opcją jest możliwość utworzenia tzw. Custom Audience (grup niestandardowych odbiorców) – grupy kontaktów, do której chcesz kierować reklamy na Facebooku. Dzięki integracji z Facebook Ads, w workflow SALESmanago jest możliwość dodania (lub usunięcia) kontaktów z twoich grup Custom Audience. Retargeting pozwala na wzmacnianie potencjalnych klientów z marką, wzrost jej rozpoznawalności oraz sprawienie, że twoja oferta będzie lepiej widoczna, a co za tym idzie – zapamiętana.
Teraz musimy tylko zakończyć workflow elementem “koniec” i voila – nasza zautomatyzowana kampania marketingowa jest gotowa!
Powyższy przewodnik jest oczywiście tylko przykładową kampanią, która może być zautomatyzowana za pomocą Marketing Automation i workflow. Sky’s the limit, więc wykorzystaj swoją wyobraźnię oraz inwencję do stworzenia workflow, który skutecznie wspomoże cię w osiąganiu twoich własnych celów biznesowych.