W 2009 roku Aleksander Ovechkin, właściciel dwóch agencji marketingowych, postanowił kupić klub ze striptizem. Wówczas w Moskwie były setki takich miejsc i prawie wszystkie były połączone z agencjami towarzyskimi. Oryginalność pomysłu Aleksandra polegała na tym, że zastosował narzędzia marketingu B2B i big data – coś, czego ta branża przedtem nie znała.
Jak stosować Big Data Marketing w kanale mobile? Pobierz darmowego ebooka
Strip-klub jako Lean Start-Up
Wdrożono system pozyskiwania leadów, landing pages (strony docelowe) oraz testy A/B. W sieci po podaniu emaila i telefonu oferowano zniżkę, którą okazywało się przy wejściu (żeby identyfikować klientów i skuteczność działań promocyjnych w poszczególnych kanałach), a potem wysyłano zdjęcie z imprezy. Każdemu klientowi już przy pierwszej wizycie wydawano kartę – służyła do monitorowania jego wydatków. Napisano nawet cały CRM!
Po otrzymaniu zniżki sprzedawczynie dzwonią do delikwenta, a następnie zostaje on włączony w cykl 40 wiadomości email: na każdym bohaterki na zdjęciach są bardziej rozebrane/ mają na sobie mniej ubrań. Te wiadomości nie mają charakteru stricte sprzedażowego – zawierają raczej zbiór żartobliwych ciekawostek. Klub pęka w szwach! Klucz do sukcesu? Zastosowanie Big Data, a konkretnie HADI cykli, metodologii z nurtu Lean Analytics.
Czym są HADI cykle?
HADI cykle to praktyczny sposób na wykorzystanie danych w działalności biznesowej i dotyczy każdego obszaru przedsiębiorstwa: nie tylko marketingu, ale i kształtu produktu, ceny, metody dystrybucji, designu, etc.
Jak to działa?
Najpierw stawiamy hipotezę (Hypothesis), potem działamy zgodnie z nią (Action) i zbieramy dane (Data), by potem je zinterpretować i wyciągnąć wnioski (Insight).
O co chodzi w tym podejściu? Wymyślasz coś, masz wizję– i zamiast w nieskończoność spekulować czy dopieszczać rozwiązanie, co do którego nie jesteś przekonany, czy zadziała – wdrażasz je, ustalasz wskaźnik, przy pomocy którego będziesz mierzyć jego skuteczność, a potem zbierasz dane i wyciągasz wnioski. Innymi słowy, uczysz się na swoich błędach.
Zamiast w nieskończoność dywagować, po prostu wymyślasz nowe rozwiązania, a następnie pozwalasz, by to zachowania użytkowników zweryfikowały ich słuszność. Mierz koszty i skuteczność każdego działania, sprowadzając wszystkie aspekty biznesu do wymiernych jakości, do liczb.
Po co stosować HADI cykle?
Wiele organizacji, szczególnie młodych, wpada w pułapkę błądzenia w spekulacjach. Bez końca dopieszczają finalny produkt, odwlekając moment konfrontacji z rzeczywistością. Ale jedynym sposobem, by przekonać się, czy coś działa, jest praktyka: pokazanie produktu czy rozwiązania realnej publiczności. Metoda HADI ma pomóc w usystematyzowaniu testów i wyciąganiu z nich wniosków.
Przeciw metrykom próżności
Dziś możemy mierzyć praktycznie wszystko. Jednak czy to nas wyzwala? Raczej toniemy w nieskończonym morzu danych i nie wiemy, które z nich są naprawdę cennymi informacjami, które zaś są bez znaczenia. Nadmiar sprawia, że trudno się skupić na najważniejszych metrykach – śledzimy nieistotne jakości, rozdrabniamy się zbierając zbyt wiele danych, a w efekcie tracimy czas i energię.