Customer Value Marketing – prawdziwym wyzwaniem jest zwiększenie wartości klienta w czasie
Customer Value Marketing to strategia marketingowa stworzona z myślą o marketerach B2C. Powstała w oparciu o ideę wartości klienta (customer value) i automatyzację marketingu. Customer Value Marketing skupia się na wygenerowaniu jak najwyższej wartości każdego pojedynczego klienta w czasie.
Customer Value Marketing redefiniuje tradycyjnie pojmowany marketing outbound dzięki wdrożeniu zaawansowanych metod segmentacji klientów. Bazują one na analityce RFM (Recency – czas od ostatniego zakupu, Frequency – częstotliwość zakupów, Monetary – wartość zakupów) wspartej analizą behawioralną (Digital Body Language). Mogą zostać użyte do stworzenia wielokanałowej struktury automatyzacji procesów marketingowych, aktualizowanej w czasie rzeczywistym i uwzględniającej pełen cykl życia każdego z klientów: od lead generation, aż po stworzenie najbardziej precyzyjnego i wartościowego segmentu oraz tworzenie i pielęgnację długoterminowych relacji.
Customer Value Marketing korzysta z tradycyjnych kanałów outboundowych, takich jak: email, strona WWW, reklamy online, telemarketing, dodatkowo uwzględniając media społecznościowe i kanał mobilny, by stworzyć nielinearny proces (w odróżnieniu od procesu linearnego charakterystycznego dla sektora B2B) dostarczania właściwej, spersonalizowanej oferty właściwym osobom i we właściwym momencie. A wszystko to w czasie rzeczywistym!
Customer Value Marketing jest strategią marketingową, stojącą w opozycji do inbound marketingu zaprojektowanego dla marketerów B2B i głównie skierowanego na generowanie leadów, który służy do przyciągania i edukowania klientów, przez różne stadia lejka sprzedażowego i kierowania ruchu na stronę przy użyciu zajmujących treści.
Techniką leżącą u podstaw Customer Value Marketing jest oparta na analityce RFM automatyzacja marketingu, wykorzystująca dynamiczną segmentację klientów, uzależnioną od przeprowadzonych transakcji i wspartą danymi behawioralnymi danego klienta na platformie Marketing Automation. Ten dynamiczny, bazujący na RFM, 360-stopniowy obraz klienta może posłużyć do stworzenia zupełnie nowej struktury automatyzacji procesów marketingowych, wykorzystujących email, dynamiczne treści na stronie WWW, kanał mobilny, media społecznościowe, sieci reklamowe, POS-y i sprzedaż bezpośrednią, by transferować klientów do segmentów o najwyższej wartości.
Prawdopodobnie słyszałeś już ten wyświechtany frazes: “Coraz więcej marketerów B2C adaptuje strategie przeznaczone dla sektora B2B”. Został on ukuty kilka lat temu przez czołowych analityków Marketing Automation, a następnie rozpropagowany przez wszystkie większe amerykańskie firmy tworzące tego typu rozwiązania. Dziś, po 5 latach dostarczania, zarządzania i ulepszania platformy Marketing Automation dla ponad 6000 firm na całym świecie stwierdzam z całą pewnością: To podejście jest absolutnie błędne!
Grzegorz Błażewicz, CEO i Założyciel SALESmanago Marketing Automation
Proces zakupowy B2B vs. proces zakupowy B2C
“Coraz więcej marketerów z B2C adaptuje strategie z B2B”? Sorry chłopaki – to jest kompletna bzdura! Zrozumiałym jest, że firmy B2C i sklepy online coraz częściej sięgają po platformy klasy marketing automation, lecz głupotą jest sprzedawać im dokładnie ten sam produkt co tym z B2B i jeszcze tłumaczyć ustami analityków, że powinni przejąć w pełni rozwiązania z tego sektora.
Inbound vs. Engagement
Wspólny mianownik – to wszystko działa, ale może działać lepiej.
Same w sobie Inbound i Engagement sprawiają, że „wnoszenie wartości do firmy” brzmi seksownie, ale…
… na koniec dnia najseksowniejszą rzeczą, o której marketer może pomyśleć są pieniądze, którymi zarządza i które przyciąga do swojej firmy.
Po 5 latach gromadzenia doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań marketingowych sklepom online i firmom B2C chcemy przedstawić Wam naszą własną filozofię – zupełnie nowe podejście do tworzenia strategii marketing automation. Nazwaliśmy ją Customer Value Marketing, i mamy szczerą nadzieję, że Wy – Marketerzy ocenicie ją jako interesującą i wartą pochylenia się przez dłuższą chwilę. Dodatkowo przygotowaliśmy kompletny zestaw narzędzi na naszej platformie – SALESmanago. W pełni wspiera on wdrażanie procesów w duchu Customer Value Marketing.
Grzegorz Błażewicz, CEO i Założyciel SALESmanago Marketing Automation
Nasze wyjątkowe funkcjonalności
Bazująca na RFM automatyzacja marketingu pozwala segmentować klientów uwzględniając ich zachowanie na stronie i transakcje. Analiza transakcyjna i segmentacja wykraczają znacznie poza suchą analizę wartości zakupu, poprzez uwzględnienie dodatkowych zmiennych: częstotliwości zakupów i czasu jaki upłynął od ostatniego zakupu. Te automatyczne segmenty można wykorzystać przy:
- kampaniach jednorazowych, takich jak wysyłka emaili i SMSów, czy wdrażanie targetowanych kampanii reklamowych,
- tworzeniu nowego, nielinearnego modelu reguł automatyzacji, który automatycznie pomoże przenieść klientów z nisko jakościowych segmentów do tych o najwyższej wartości.
Zaawansowana segmentacja klientów
RFM (Recency, Frequency, Monetary) jest modułem umożliwiającym analizę zachowań zakupowych, segmentację klientów i automatyzację procesów marketingowych i sprzedażowych w oparciu o dane transakcyjne. Analizuje zachowanie każdego z klientów pod kątem trzech podstawowych grup informacji:
- Recency – czas jaki upłynął od ostatniego zakupu w wymiarach: długi, średni, krótki,
- Frequency – częstotliwość dokonywania zakupów w wymiarach: często, regularnie, okazjonalnie,
- Monetary – wpływy pieniężne (wartość dokonywanych zakupów) w określonym czasie w wymiarach: premium, przeciętny, oszczędny.
Czas od ostatniego zakupu
Panel analityczny RFM przedstawia wykresy analizujące czas, który upłynął od ostatniego zakupu klienta, tym samym dzieląc użytkowników na tych, którzy zrealizowali zakup:
- niedawno – krótki,
- w przeciętnym okresie czasu – średni,
- dawno – długi.
Analizując powyższe dane możemy porównać ilość ostatnio zakupionych produktów z ilością zakupionych w przeszłości, zauważyć różnicę w przychodach, liczbie realizowanych transakcji oraz oszacować czas, w którym osiągnęliśmy największy zysk.
Częstotliwość zakupów
Panel analityczny przedstawia wykresy analizujące klientów ze względu na częstotliwość nabywania przez nich nowych produktów w zdefiniowanych segmentach czasowych, tym samym dzieląc użytkowników na tych, którzy kupują:
- okazjonalnie,
- regularnie,
- często.
Analiza powyższych danych pozwala na porównanie ilości dokonywanych transakcji przez dane grupy kontaktów do ilości klientów w segmentach – ukazując tym samym specyfikę, preferencje i trendy różnych grup kontaktów w zależności od częstotliwości realizowanych zakupów.
Wpływy pieniężne
Panel analityczny przedstawia podział klientów pod względem ilości pieniędzy, które wydają na produkt w określonym czasie, rozróżniając tym samym użytkowników na:
- oszczędnych,
- przeciętnych,
- premium.
Powyższa analiza umożliwia określenie charakteru poszczególnych grup klientów oraz porównanie częstotliwości i ilości transakcji realizowanych przez dane segmenty. Pozwala to stworzyć jeszcze bardziej spersonalizowaną ofertę w oparciu o strategię cross-sellingową czy up-sellingową.
Panel analityczny RFM pozwala również zestawiać dwie zmienne, które ukazują preferencje oraz trendy zakupowe klientów. Zmienne te prezentują szczegółowe informacje o użytkownikach w tym:
- Czas od ostatniego zakupu i częstotliwość dokonywania transakcji,
- Częstotliwość zakupów oraz ich wartość,
- Czas od ostatniego zakupu i jego wartość.
To termin z branży marketing automation, który odnosi się do rozpoznawania potrzeb klienta.
Outbound
Tradycyjne kanały komunikacyjne, jak na przykład:
– email,
– strona www,
– reklamy online,
– telemarketing,
powinny zostać połączone z pozostałymi elementami (takimi jak social media czy kanał mobilny) w celu stworzenia nielinearnego procesu dostarczania personalizowanych ofert w czasie rzeczywistym, tak aby dotrzeć do właściwych osób we właściwym czasie.
Automatyzacja
Automatyzacja procesów marketingowych umożliwia reagowanie na wszelkie pożądane oraz negatywne zachowania klientów w czasie rzeczywistym. Na tej podstawie można uruchamiać:
- jednorazowe akcje marketingowe do konkretnego segmentu klientów,
- zautomatyzowane kampanie marketingowe uruchamiane dla klientów wpadających do konkretnego segmentu.
Czy warto wdrażać tę nową strategię?
Korzyści płynące ze zmiany tradycyjnego podejścia na Customer Value Marketing:
– skupia się na wygenerowaniu jak najwyższej wartości każdego pojedynczego klienta,
– redefiniuje tradycyjnie pojmowany marketing outbound dzięki wdrożeniu zaawansowanych metod dynamicznej segmentacji klientów bazujących na analityce RFM wspartej analizą behawioralną,
– ułatwia stworzenie wielokanałowej struktury automatyzacji procesów marketingowych, aktualizowanej w czasie rzeczywistym i uwzględniającej pełen cykl życia każdego z klientów: od lead generation, aż po stworzenie najbardziej precyzyjnego i wartościowego segmentu oraz tworzenie i pielęgnację długoterminowych relacji,
– korzysta z tradycyjnych kanałów outboundowych, by stworzyć nielinearny proces dostarczania spersonalizowanej oferty właściwym osobom i we właściwym czasie,
– tworzy zupełnie nową strukturę automatyzacji procesów marketingowych, by konwertować klientów do segmentów o najwyższej wartości.