Obraz wyraża więcej niż tysiąc słów. Tylko skąd go wziąć, szczególnie, gdy dysponujemy skromnym budżetem? Poniżej starannie przygotowana selekcja wartościowych źródeł, które sprawdziwliśmy na własnej skórze.
W wypadku darmowych zdjęć musisz się liczyć z ceną, jaką płacisz za darmowość. Albo będzie nią niższa jakość zdjęć, albo konieczność podania adresu email, albo mniejszy zasób. We wszystkich opisanych przez nas bazach minusy są z nadwyżką wynagradzane – testowaliśmy je dla Was przez ostatnie 2 tygodnie.
Bazy darmowych zdjęć
O ile nie zaznaczono inaczej, serwisy nie wymagają rejestracji.
Plusy: minimalistyczny klimat zdjęć, wysoka jakość, wyszukiwarka, brak konieczności logowania się. Obrazy są metaforyczne, świetnie nadadzą się na bloga.
Rewolucja Mobile Marketing Automation. Pobierz darmowego ebooka
Minusy: niewielkie zasoby. Podobieństwo zdjęć: łączy je minimalistyczna estetyka.
Przykład:
Plusy: Prawie 700 zdjęć, podzielonych na kategorie, co ułatwia wyszukiwanie. Są zróżnicowane i naprawdę piękne. Zachwyceni mogą wesprzeć projekt. Możesz też pobrać przygotowane tematyczne sety zdjęć (np. na Boże Narodzenie).
Minusy: To nie jest jakiś straszny minus, ale trzeba pamiętać o podaniu autora. (Photo: Markus Spiske / raumrot.com / CC-BY). Niewielki też zasób zdjęć dla biznesu.
Przykład:
Plusy: W przeciwieństwie do wielu stron z darmowymi zdjęciami, ta zawiera materiały, które na pewno Ci się przydadzą, bo przedstawiają sytuacje biznesowe. Możesz ich użyć w dowolny sposób, a w razie chęci wesprzeć twórców.
Fajne jest również to, że zdjęcia powstały jako produkt uboczny realnej pracy młodych przedsiębiorców – są więc dość realistyczne, a nie zawierają metafor.
Minusy: Zdjęcia są monotonne i nie można ich wyszukać po kategoriach.
Plusy: Spore zasoby i wygodna wyszukiwarka. Zarówno tematyka, jak i estetyka, są bardzo zróżniocowane, dzięki czemu każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Minusy: Różna jakość zdjęć: jedne powalają, inne są mniej atrakcyje. To naturalna konsekwencja dużej objętości bazy i nie można uznać tego jednoznacznie za minus.
Przykład:
Plusy: Piękne zdjecia!
Minusy: Brak opcji wyszukiwania. Musisz podać swój adres email i dostajesz regularnie paczkę ze zdjęciami – wybranymi losowo. Nie można przeglądać zdjęć na stronie i wybrać interesującego nas tematu.
Dlatego warto zapisać się do ich bazy i zaznaczać sobie zdjęcia, kóre mogą się przydać.
Konto możesz upgrejdować do premium, co pozwala na wygodne wyszukiwanie.
Przykład:
Plusy: wyszukiwarka po kategoriach, zdjęcia z domeny publicznej.
Minusy: niezbyt intuicyjna obsługa.
Przykład:
Plusy: Duże zasoby: zróżnicowana tematyka i klimat.
Minusy: Choć dostepne jest wyszukiwanie po kategoriach, poszczególne dzieła nie są najlepiej zaklasyfikowane, co utrudnia znalezienie czegoś, co nam odpowiada.
Przykład:
Plusy: zdjęcia natury!
Minusy: zdjęcia natury!
(są tam zjawiskowe zdjęcia natury. Jeśli pasuje to do klimatu Twojego biznesu – np. sprzedajesz akcesoria podróżnicze, koniecznie zapoznaj się z tą stroną).
Przykład:
Plusy: Jakość zdjęć i wygodne wyszukiwanie. Możliwość dowolnego wykorzystania.
Minusy: ograniczony zasób.
Przykład:
Plusy: wyszukiwarka po kategoriach, spora ilość zdjęć, z których możesz wybierać.
Minusy: niewielka ilość zdjęć związanych z biznesem.
Przykład:
Plusy: Stare zdjęcia – niesamowity klimat i oryginalność. Często linkuje do innych stron, np. do Flickra.
Poza tym zawiera zamieszczone poniżej zdjęcie albatrosa w swetrze, co tłumi w zarodku wszelką możliwą polemikę z tym serwisem.
Minusy: Nie zawsze pasuje do Twojego biznesu. To dobre źródło do wyszukania czegoś wyjątkowego od czasu do czasu, ale nie do regularnego użytku.
Przykład:
Więcej przydatnych linków w poście 42 darmowe narzędzia online dla biznesu
3 darmowe narzędzia do edycji zdjęć (sprawdzone i polecane)
Do prostych operacji nie musisz od razu wyciągać Photoshopa. Oto 3 proste, intuicyjne aplikacje, dzięki którym szybko nadasz zdjęciu pożądany kształt, dopiszesz tekst na obrazku czy zmienisz kolorystykę. Zawierają też one proste efekty czy pozwalaja stworzyć na szybko infografikę .
Narzędzie, dzięki któremu stworzysz błyskawicznie proste infografiki, obrazki do Twoich postów czy do social media. Świetny pomysł na recycling treści: zbierz dane z posta czy cytaty w formę graficzną.
Wybierasz rozmiar, używasz zdjęć z darmowej bazy (Pixabay) lub uploadujesz, a potem używasz kreatora drag&drop. Do dyspozycji wiele filtrów i efektów – część dostępna w wersji płatnej.
Wybierz opcję szybkiej edycji lub dogłębnych zmian. Zdziwisz się, jak niewiele zajmie Ci stworzenie oryginalnej kreacji!
Twoja kolej!
A Ty? Masz jakieś sekretne źródła, którymi chciałbyś się podzielić?