Pamiętasz, jak skrzypi stalówka po papierze? Jaki dźwięk wydaje słuchawka telefonu stacjonarnego, odłożona na widełki? Jaki niepokój towarzyszy Ci, kiedy musisz zapytać nieznajomego o drogę, bo zapomniałeś mapy i zgubiłeś się w mieście? Czy w ogóle potrafisz sobie jeszcze wyobrazić życie bez komputera?
W latach 70. pecety służyły do prostych obliczeń i jeszcze prostszych gier, a dziś nasze smartfony mają większą moc niż komputery NASA, które w 1969 r. pomogły wyekspediować człowieka na Księżyc.
Jak niewiele nam zajęło nam oddanie wszystkich dziedzin życia naszym komputerom! To najbardziej podstawowe narzędzie wyrażania siebie, nawiązywania relacji, zdobywania nowych umiejętności czy zarabiania.
10 Przykazań Email Marketingu. Pobierz ebooka za darmo.
Wybierz się z nami w sentymentalną podróż do zamierzchłych czasów, kiedy dyskietka wydawała się rogiem obfitości, a idea arkusza kalkulacyjnego nie prześladowała jeszcze pracowników wszystkich szczebli i zawodów.
Archeologia pecetów
Filozofowie i wynalazcy od zawsze zmagali się z pytaniem o to, jak można liczyć szybciej i wydajniej. Najsłynniejszym nowożytnym rozwiązaniem była maszyna Leibniza – niemieckiego myśliciela i matematyka. Maszyna dodawała, odejmowała, mnożyła i dzieliła, a także wyprowadzała pierwiastki kwadratowe.
W 1822 angielski matematyk Charles Babbage wymyślił kalkulator parowy.
Stąd już prosta droga do maszyny Turinga, będącej pierwowzorem komputerów.
II Wojna Światowa
Wojna okazuje się silnym bodźcem motywującym do rozwoju technologii i to właśnie wtedy powstają potężne maszyny liczące, tworzone na potrzeby wojska. Najsłynniejszą z nich był Electronic Numerical Integrator And Computer (ENIAC). “Kosztował 500,000 dolarów, ważył 30 ton i zajmował prawie 2,000 stóp kwadratowych przestrzeni” (History.com). Prasa nazwała go “Wielkim mózgiem”.
Mikroprocesor
Dla naukowców i biznesmenów stało się oczywistym, ze narzędzie ma potencjał, ale trzeba było uczynić je nieco bardziej kompaktowym. Wynalezienie układu scalonego i rozwój tranzystorów doprowadziły do powstania takich urządzeń jak Kenbak-1 (1971):
Czy cud radzieckiej gospodarki, MIR.
Ale prawdziwą rewolucję przyniósł dopiero mikroprocesor. Zawdzięczamy go Tedowi Hoffowi, inżynierowi Intela. Pierwszy procesor został nazwany „4004” i oferował moc, jaką dysponował ENIAC.
Pierwszym komputerem osobistym wykorzystujacym ten wynalazek był francuski Micral z 1973, wynaleziony przez duet André Truong Trong Thi i Francois Gernelle.
Wraz z wynalezieniem mikroprocesora historia nabiera tempa.
Hipsterskie hobby albo Adam Słodowy 2.0
Komputery osobiste stały się tańsze i bardziej wydaje. Ale w jaki sposób je sprzedawać? W latach 70. komputery były rozrywką z zakresu „Zrób to sam” – zamawiało się z katalogu wysyłkowego zestaw do samodzielnego zmontowania.
Efekt końcowy wyglądał np. jak Altair 8800 firmy Micro Instrumentation and Telemetry Systems (1974).
W 1975 dwóch gości pracujących dla MITS zorientowało się, że tu są dużo większe pieniądze i zamiast pisać oprogramowanie dla cudzych komputerów powinni przejść na swoje. Nazywali się Paul G. Allen i Bill Gates.
W tym samym czasie dwóch innych gości, Steve Jobs and Stephen Wozniak, zaczęli pracę nad Apple I (to jedyny model do samodzielnego składania, jaki wypuściła firma). W 1977 powstał Apple II: miał kolorowy wyświetlacz, kieszonkę na kaset i VisiCalc: pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych. Dzięki temu komputer stanie się nieodłącznym narzędziem w biurach.
Komputery, których nie musisz budować sam
Fani techniki, którzy sami składają swój komputer, to jednak nisza. Definitywnie jest tu większy potencjał! I tak zaczęła się era komputerów adresowanych do masowego odbiorcy, sprzedawanych w gotowych zestawach – z monitorem i klawiaturą, a także oprogramowaniem.
Reklama Apple z 1978 przedstawiała nowe życie w dobie komputerów osobistych, które miały być wielofunkcyjne i przydatne dla każdego członka rodziny. Komputer służył w pracy i w domu, dostarczał rozrywki i pomagał w nauce.
Podczas gdy Apple prowadziło obszerną kampanię na rzecz obecności swojego sprzętu w szkołach i w domach uczniów, IBM skupiało się na kliencie indywidualnym, szczególnie na przedsiębiorcy (tak, w tamtych zamierzchłych czasach wyobrażano sobie jeszcze biuro bez komputera). Adresowano do nich np. model CPU.
Rok 1982 został przez „Time” nazwany rokiem komputera. W 1983 w samych Stanach Zjednoczonych używano 10 milionów komputerów.
Podróbki i ceny
Lata 80. wymagały ustalenia zasad, bowiem mniejsi producenci zaczęli wypuszczać na rynek tanie podróbki komputerów (posuwając się nawet do haseł reklamowych w stylu „Sweeter than Apple”). Columbia Personal Computer naśladował IBM, Outbound Notebook System – Apple II…
Proceder zakończyło kilka spektakularnych pozwów.
Wyścig o najbardziej dostępny sprzęt wygrał w końcu Commodore 64: najlepiej sprzedający się komputer osobisty wszech czasów.
GUI
Kolejny ważny krok na drodze do większej przyjazności dla przeciętnego użytkownika wyznacza graficzny interfejs użytkownika: dzięki niemu korzystanie z peceta nie wymaga wpisywania komend, ale polega na bardziej intuicyjnym i naturalnym przesuwaniu i klikaniu ikon czy obrazków.
Pierwszym komputerem, który wdrożył to rozwiązanie, była niesławna Lisa Apple’a: za droga i za wolna. Być może jej porażka była warunkiem późniejszego sukcesu Macintosha.
W 1986 powstaje też – nawiązujący do tej filozofii – Windows 1.0.
Marketing
Odkąd komputery przestają być zabawką szalonych hobbystów i staje się jasnym, że mówimy tu o wielkim biznesie, losy branży splatają się na zawsze z marketingiem. W 1984 Apple wypuszcza legendarną reklamę podczas Superbowl:
Rok później, 15 marca 1985, zostaje zarejestrowana pierwsza domena .com: ale to materiał na inną opowieść.
Trzecia droga
Rywalizacja między Microsofem a Apple trwała i pożerała masę pieniędzy – w tym pieniędzy konsumentów, dopóki w 1991 Linus Torvalds nie pomyślał, że da się to zrobić inaczej. Określił swoje przedsięwzicie słowami: „Robię (darmowy) system operacyjny (to tylko hobby, nic wielkiego ani profesjonalnego)”. w 2009 z Linuxa, którego pierwsza wersja została wypuszczona w 1994, korzystało w 2009 10 milionów komputerów.
Linux zmienił perspektywę. O ile Microsoft i Apple chciały dawać użytkownikom narzędzia do twórczości, pracy i ekspresji, o tyle Linux zachęcał ich do tego, by sami produkowali narzędzia i uczestniczyli we wspólnym wysiłku jako współbudowniczy, nie jako konsumenci.
A Ty?
Tak w skrócie przedstawia się historia komputerów osobistych. Jest tak krótka, że wielu z nas pamięta pewnie jej momenty przełomowe. Co dla Was było największą rewolucją? Co wspominacie szczególnie mocno?
Bibliografia
Przy tworzeniu wpisu korzystaliśmy m.in. z następujących źródeł, które serdecznie polecamy zainteresowanym:
Invention of the PC, History.com
http://www.livescience.com/20718-computer-history.html