Outbound marketing nazywany jest często starym marketingiem, ponieważ kojarzy się z mediami starszej generacji. Bywa także określany marketingiem agresywnym ze względu na zmuszenie odbiorcy do zapoznania się z promowanym komunikatem. Istnieje jednak stałe grono odbiorców, do których o wiele skuteczniej docierają komunikaty z tradycyjnych kanałów.
Do najpopularniejszych metod outbound marketingu należą:
- reklama telewizyjna
- reklama radiowa
- billboard
- telemarketing
- poczta
Głównym celem jest tutaj budowanie u odbiorców świadomości marki. To metoda marketingowa wykorzystująca bezpośrednie, czasem nawet natarczywe metody docierania do grona potencjalnych klientów. I mimo wielu pejoratywnych określeń, istnieją także głosy, mówiące o tym, że outbound marketing nadal posiada możliwości docierania do nieco starszego grona odbiorców, którzy również mogą stać się klientami. Wracając zatem do głównego tematu – w jaki sposób zmierzyć skuteczność tego rodzaju działań?
1. Bezpośrednie przychody z kampanii
Głównym celem przy stosowaniu metod inbound marketingu jest wzbudzenie zainteresowania oraz świadomości marki. Jeśli dochodzi do realnej sprzedaży, zwłaszcza bez ingerencji handlowca, to możemy uznać, że okazała się sukcesem.
2. Ilość nowych klientów
Tutaj istotne jest określenie, skąd pozyskaliśmy danych kontrahentów. Dzięki Marketing Automation i automatycznemu tagowaniu, ustalenie tych danych będzie bardzo proste.
3. Wzrost przychodów z dotychczasowych klientów
Chyba nikogo nie zdziwi obecność tego czynnika. To jeden z najbadziej miarodajnych wskaźników – realny przychód. Nowe rejestracja czy to w sklepie internetowym, nowe zamówienia, słowem – wszystko to, co przłożyło się na zwiększenie przychodu. Dodatkowym wskaźnikiem może być także moment, kiedy handlowcy nie będą w stanie na bieżąco reagować na wszystkie nowe rejestracje, czy zapytania.
4. Do lejka sprzedaży stale ‚wpadają’ nowe leady
To skutek wielowymiarowych działań, nierzadko również bezpośredniego kontaktu handlowca z potencjalnym klientem. Odpowiednio prowadzone cykle Lead Nurturing czy Lead Generation również mają niebagatelny wpływ na ciągłe generowanie i przybywanie przygotowanych do dalszych etapów lejka leadów.
5. Feedback w sieci
To bezpośredni wynik zaangażowania odbiorców komunikatów marektingowych. Komentarze i dyskusje zainicjowane w sieci mogą być wypadkową całości działań zarówno z radia, telewizji i innych mediów. Tzw. „buzz” również napędza sprzedaż, zwłaszcza jeśli nastroje wokół kampanii są pozytywne. Wiele interakcji odbywa się na profilach społecznościowych oraz forach, dlatego warto je śledzić, aby na bieżąco reagować.
Nie ma jednak jednej, niepodważalnie skutecznej metody. Wiele zależy od rodzaju kampanii, obranego targetu oraz czasu trwania. Powyższe punkty są raczej orientacyjne, pełnią funkcję wskaźników i pewnych obszarów, na które należy zwrócić szczególną uwagę i je monitorować.