Tradycyjne ścieżki zakupowe umarły. Nadszedł czas Zakupowej Podróży Klienta.

Największą sztuką w marketingu jest dotarcie do klienta w momencie, w którym mamy największy wpływ na podejmowaną przez niego decyzję. Od lat marketerzy poszukują właśnie tych momentów, w których najłatwiej wpłynąć na konsumentów. Pojęcia takie jak lejek zakupowy lub ścieżka konwersji, które pomagały opisać i zrozumieć ten proces obecnie nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością. Tutaj pojawia się koncepcja zakupowej podróży konsumenta, która pozwala faktycznie dopasować działania marketingowe do potrzeb konsumentów.

Klasycznie lejek zakupowy odzwierciedlał proces, w którym mało świadomy konsument zaczynał od kilku potencjalnych sprzedawców i stopniowo w trakcie podejmowania decyzji ograniczał ich ilość, aż do wyłonienia zwycięzcy, czyli dokonania zakupu u jednego z nich. Z drugiej strony firmy, również patrzyły w sposób liniowy na proces sprzedażowy. Typowy lejek sprzedażowy zaczyna się od dużej liczby potencjalnych klientów na bardzo wczesnym etapie procesu zakupowego i stopniowo zwężając się(coraz mniejsza liczba kontaktów na etapach bliższych sprzedaży) kończy na finalizacji transakcji. Jeśli dodamy to tego pojecie ścieżki konwersji, to również spotykamy się z liniowym podejściem do procesu sprzedaży.  Takie myślenie narzuca ograniczenia na marketing, który zamyka się w swoich działaniach na stopniowe przepychanie kontaktów przez poszczególne etapy, aż do sprzedaży.

Dlaczego koncepcja lejka jest niedopasowana do obecnego rynku?

Dzisiaj koncepcja lejka stała się zbyt wąska i nie obejmuje wszystkich punktów styku oraz    najważniejszych czynników zakupowych. Zmieniła się technologia, zmienił się konsument i tylko marketing został z tyłu. Obecny konsument ma wyjątkowo bogaty wybór produktów i usług a przede wszystkim kanałów komunikacji, w których może swobodnie je poznawać i porównywać. Obracamy się wśród coraz bardziej samodzielnych, dobrze poinformowanych i bardziej wymagających konsumentów. Okazuje się, że sam proces jest dużo bardziej skomplikowany i wielowątkowy niż sugerowałby to lejek. Sprawne poruszanie się w takim środowisku wymaga innego bardziej wyszukanego podejścia . Już w 2009 roku McKinsey&Company zaczął przekonywać, że zamiast lejka należy mówić o Consumer Decision Journey, co w naszym rozumieniu możemy przetłumaczyć na Zakupową Podróż Konsumenta.

Jak przebiega proces podejmowania decyzji przez konsumenta?

Po pierwsze zaczyna się online. Faktycznie 50% konsumentów swoją podróż zaczyna szukając produktów i usług online, a 95% konsumentów dokonuje rozeznania online przed dokonaniem zakupu. W tym wszystkim kontakt bezpośredni schodzi na 4 miejsce. Dodatkowo teraźniejszy kupujący chce kontrolować 70% procesu zakupowego i samodzielnie zdecydować o kontakcie ze sprzedawcą.

Początek zakupowej podróży klienta

Proces podejmowania decyzji zakupowej zaczyna się jeszcze zanim kontakt trafi do firmy i lejka sprzedażowego. Pojawia się pytanie od kogo potencjalny klient zaczyna. W pierwszym etapie konsument zaczyna rozważać zakup spośród kilku marek. Etap ten możemy nazwać podświadomym wyborem marek. Następnie konsument poszukując odpowiedniego produktu trafia na produkty innych producentów i pula rozważanych marek wzrasta(etap 2). Trzeci etap do podjęcie decyzji i dokonanie zakupu. Kolej na czwarty etap, którego samo istnienie odróżnia wspominane koncepcje. Po dokonaniu zakupu następuję lojalizacja klienta i działania prowadzące do kolejnych zakupów.

Podświadomy wybór marek – pierwszy etap

Na czym polega? Załóżmy, że chcemy kupić nowy telefon komórkowy. Myśląc o samym zakupie od razu nasuwa się kilku producentów i to w ich ofercie zaczniemy szukać wymarzonego urządzenia. Taka sytuacja dotyczy praktycznie każdego produktu i usługi. Telewizor, samochód, pralka, komputer lub sok przy każdym z tych produktów od razu nasuwa nam się kilku producentów/marek, od których zaczniemy. Według badań prowadzonych przez McKinsey&Company postępująca fragmentacja mediów oraz coraz większa dostępność produktów sprawiła, że konsumenci ograniczają liczbę marek, od których zaczynają proces zakupowy. Rozpoznawalność marki i umiejętność przebicia się przez szum marketingowy jest jednym z fundamentów dotarcia do klienta. Okazuje się, że marki które znalazły się w pierwszej grupie mają 300% większe szanse na sprzedaż, niż pozostałe. Z drugiej strony dla producentów, których marki nie znalazły się w pierwszej grupie konsument nie jest stracony. W opozycji do koncepcji lejka zakupowego, gdzie liczba marek spośród których wybierał konsument systematycznie malała, stoi rzeczywistość. Statystycznie na następnym etapie liczba rozważanych marek rośnie. Jest to związane z poszukiwaniem informacji o produktach online, gdzie często konsumenci mogą je porównywać z innymi podobnymi.

Dodanie nowych marek do Zakupowej Podróży Konsumenta – drugi etap

Tutaj pojawia się szansa dla marketerów, którzy odpowiednimi działaniami mogą zakłócić proces podejmowania decyzji i włączyć swoją markę w Zakupową Podróż Konsumenta. Nie tylko możliwe jest włączenie się w proces decyzji ale nawet wypchnięcie z niego konkurentów. Średnia liczba nowych marek w procesie zależy od branży, jednakże średnio wynosi 1.7 – 2.2. Ta zmiana zachowania konsumentów pozwala marketerom tworzyć nowe punkty styku, w miejscach gdzie mogą mieć wpływ na konsumenta. Z drugiej strony marki brane pod uwagę nie mogą traktować tego statusu jako pewnika.

Fundamentalna zmiana w komunikacji marketingowej

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy metody komunikacji marketingowej. Konsument, który jest bardziej świadomy i sprawniej poszukuje informacji o ofertach woli samodzielnie poznawać ofertę firmy niż słuchać tego co akurat chcemy mu powiedzieć. Dlatego marketing oparty na „wypychaniu” treści w kierunku odbiorców w tradycyjnych kanałach marketingowych uniemożliwia docieranie do właściwych osób, z właściwym komunikatem i w odpowiedniej chwili. Skoro konsument woli kontrolować cały proces i aktywnie poszukuje interesujących go treści, to najlepiej będzie maksymalnie ułatwić mu pozyskiwanie tego co potrzebuje. Według danych McKinsey&Company około 60% punktów styku klient-firma to sytuacje, w której interakcja była inicjowana przez konsumenta. Oczywiście nie powinniśmy rezygnować z tradycyjnych form komunikacji marketingowej. Natomiast powinniśmy wzmocnić działania ułatwiające poszukującemu konsumentowi dotarcie do odpowiednich treści. Ta firma, która najszybciej odpowie na potrzeby konsumenta będzie dużo bliżej zwycięstwa (sprzedaży).

Lojalizacja klienta – ostatni etap ?

Ostatni etap następujący po dokonaniu zakupu, czyli lojalizacja pozyskanego klienta. Moment, w którym konsument staje się klientem nie oznacza końca pracy marketera, lecz rzuca przed nim nowe wyzwania. Doświadczenie posprzedażowe kształtuje opinię klienta o produkcie, marce i firmie. Co ważniejsze ma ogromny wpływ na decyzje zakupowe w przyszłości. Wielu klientów po zakupie produktu szuka dodatkowych informacji online o zasadach użytkowania, nieznanych mu funkcjach lub doświadczeniach innych użytkowników. Chyba oczywistym jest, jak ważny jest wpływ marketera na to co teraz dowie się obecny i zarazem potencjalnie przyszły klient.  Punkt styku i możliwość kształtowania opinii niewyobrażalny w klasycznym lejku kończącym się na zakupie. Dlatego też Zakupowa Podróż Konsumenta to trwający cykl nie mający wiele wspólnego liniowym procesem.

Lojalny klient może być aktywny lub bierny

Konieczność wsparcia po sprzedażowego i zachęcenia do ponownych zakupów to oczywiście nic nowego. Jednakże spotykamy się z różnymi postawami lojalnych klientów. Wyróżniając dwie podstawowe możemy mówić o aktywnych i biernych. Tutaj kolejna zmiana. Klienci, którzy są bierni najczęściej pozostają przy marce, ponieważ nie chce im się zmieniać dostawcy lub zagubieni w gąszczu możliwośći wybierają łatwiejsze rozwiązanie pozostając z marką ale bez przywiązania. Teoretycznie lojalny klient jest jednak podatny na wieści płynące od konkurencji. Czasem wystarczy odpowiedni bodziec lub powód, aby taki klient szybko zmienił swoje preferencje. Inaczej wygląda sytuacja z lojalnymi i aktywnymi klientami. Mówimy o osobach, które ufają naszej marce, przywiązują się do niej i polecają ją innym osobom. Ta grupa adwokatów marki jest bardzo ważnym kapitałem każdej firmy, gdyż stanowi źródło najskuteczniejszej reklamy. Dlatego wysiłki marketingu powinny skupić się także na powiększaniu tej grupy.

Podsumowanie

 

 

 

 

Źródło: http://www.revenews.com/

 

 

 

 

 

 

Zmiana zachowania konsumentów otwiera przed marketingiem zupełnie nowe możliwości dotarcia do nich i wpływania na podejmowane decyzje zakupowe. Koncepcja Zakupowej Podróży Klienta pozwala lepiej zrozumieć konsumenta i komunikować się z nim skuteczniej. Proces podejmowania decyzji jest obecnie na tyle skomplikowany i wielowątkowy, że nie mówimy już o kanałach komunikacji lecz o punktach styku konsumenta z firmą. Komunikacja z konsumentami nie odbywa się w ramach usystematyzowanego procesu realizowanego w ramach pojedynczego kanału. Konsumenci na tyle dynamicznie poruszają się pomiędzy kanałami, że możemy odnosić wrażenie omijania naszych komunikatów. Dlatego bardzo ważne jest odejście od myślenia o sprzedaży jako o ścieżce konwersji zaczynającej się w punkcie A i kończącej w punkcie B. Dzisiaj potrzebujemy systemów takich jak Marketing Automation, aby na bieżąco rozpoznawać klientów i identyfikować ich zachowanie w różnych miejscach. Jednocześnie automatycznie na nie reagując odpowiednimi treściami, we właściwym czasie i punkcie styku.

Nowe wyzwania pojawiają się przed marketingiem lecz na szczęście istnieją już technologie pozwalające rozpoznawać klienta i reagować na niego wszędzie tam gdzie trzeba i wtedy kiedy trzeba.

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

AI Sidekick – nowe inteligentne narzędzie SALESmanago mierzy i zwiększa wydajność w eCommerce
AI Sidekick – nowe inteligentne narzędzie SALESmanago mierzy i zwiększa wydajność w eCommerce

    AI Sidekick usprawnia marketing e-commerce, zapewniając inteligentną automatyzację, większe zaangażowanie klientów i dużą elastyczność   Kraków, 12 marca 2025 r.  SALESmanago – czołowa europejska platforma zarządzania zaangażowaniem klientów obsługująca ponad 3 tys. firm – poinformowała dziś o rozszerzeniu funkcji AI Sidekick – spersonalizowanej warstwy AI zaprojektowanej z myślą o większej wydajności w e-commerce, […]

SALESmanago napędza wzrost marki z tradycjami
SALESmanago napędza wzrost marki z tradycjami

    O kliencie: Jubiler Schubert – Tradycja i Nowoczesność   Jubiler Schubert to marka o bogatej historii sięgającej XIX-wiecznego Wiednia. Założona przez Sykstusa Schuberta pracownia złotnicza dała początek rodzinnej tradycji, kontynuowanej dziś przez Sebastiana Schuberta. Firma, specjalizująca się w wytwarzaniu i sprzedaży wysokiej jakości biżuterii, stała się jedną z największych sieci jubilerskich w Polsce. […]

Skuteczna personalizacja SALESmanago zwiększa przychody z e-commerce
Skuteczna personalizacja SALESmanago zwiększa przychody z e-commerce

    Nowe inteligentne narzędzie powstało z potrzeby większej personalizacji, dzięki której zespoły e-commerce mogłyby tworzyć indywidualne doświadczenia klientów Jak pokazują wyniki z okresu wyprzedaży Black Friday, stosowanie technik personalizacji przyniosło sprzedawcom 19% więcej interakcji   Kraków, 15 stycznia 2025 r.:  SALESmanago – czołowa europejska platforma zarządzania zaangażowaniem klientów obsługująca ponad 3 tys. klientów – […]

SALESmanago nawiązuje współpracę z PrestaShop, aby rozszerzyć swoją ofertę inteligentnych rozwiązań na sektor eCommerce w Europie
SALESmanago nawiązuje współpracę z PrestaShop, aby rozszerzyć swoją ofertę inteligentnych rozwiązań na sektor eCommerce w Europie

    Współpraca stanowi kolejny krok – po niedawnym przejęciu Leadoo – w rozwoju platformy zarządzania zaangażowaniem klientów w Europie.   Kraków, 18 grudnia 2024 r.: SALESmanago, lider segmentu SaaS obsługujący ponad 3 tys. klientów, nawiązał strategiczną współpracę z PrestaShop – jedną z najpopularniejszych platform eCommerce w Europie, która wspiera ponad 300 tys. firm w […]

Skuteczne zarządzanie w erze „growth hackingu”
Skuteczne zarządzanie w erze „growth hackingu”

    W dzisiejszym jakże zmiennym cyfrowym świecie rola dyrektora generalnego znacząco ewoluowała.   Obecnie fundamentem pomyślnego rozwoju firmy na poszczególnych etapach stała się koncepcja „growth hackingu”. Przy czym nie chodzi już tylko o przetrwanie, ale też o to, by wyprzedzić konkurencję w warunkach, które wymagają od nas zwinnego działania i innowacyjności.   Rzecz jasna, na początku nasz cel […]

SALESmanago przejmuje Leadoo: powstaje największa w Europie platforma do zarządzania zaangażowaniem klientów
SALESmanago przejmuje Leadoo: powstaje największa w Europie platforma do zarządzania zaangażowaniem klientów

    Połączenie zaawansowanych narzędzi konwersji Leadoo z kompleksową platformą Customer Engagement SALESmanago Rozszerzona obecność w kluczowych regionach Europy: kraje nordyckie, Wielka Brytania, Benelux oraz Europa Środkowa, Wschodnia i Południowa   Kraków/Helsinki, 26 listopada 2024 – Ważna fuzja w sektorze e-commerce. SALESmanago, wiodąca platforma Customer Engagement (CEP) z siedzibą w Krakowie, ogłasza przejęcie fińskiej platformy […]

Nie czekaj: Dlaczego IV kwartał to idealny moment na pomnożenie efektów działań marketingowych dzięki SALESmanago
Nie czekaj: Dlaczego IV kwartał to idealny moment na pomnożenie efektów działań marketingowych dzięki SALESmanago

    Wkraczając w burzliwy, jak co roku, czwarty kwartał, wiele firm znajduje się sytuacji paradoksalnej. To najbardziej owocny okres w roku, obiecujący najwyższy ruch i sprzedaż, a jednocześnie właśnie wtedy wiele firm unika wdrażania nowych technologii marketingowych. W SALESmanago rozumiemy przyczyny tej wstrzemięźliwości, ale jesteśmy tutaj, aby rzucić wyzwanie mentalności „poczekaj do czwartego kwartału”. […]

Strategie, które powinien znać prezes każdej firmy e-commerce w erze „Growth Hackingu”
Strategie, które powinien znać prezes każdej firmy e-commerce w erze „Growth Hackingu”

    Autor: Brian Plackis Cheng, dyrektor generalny SALESmanago   Rozwój firmy w dzisiejszym i jakże zmiennym cyfrowym świecie to nie lada wyzwanie. Rola dyrektora generalnego ewoluowała – dziś fundamentem pomyślnego rozwoju firmy na poszczególnych etapach stała się koncepcja „growth hackingu”. Nie chodzi już tylko o przetrwanie, ale też o to, by wyprzedzić konkurencję w […]

eCommerce na przemian rozkwita i popada w stagnację
eCommerce na przemian rozkwita i popada w stagnację

    eCommerce jest kapryśny; popada w stagnację, po czym nagle rozkwita. Ścieżki klientów są nieliniowe. To wiemy na pewno. Bez użytecznych danych klientów i spersonalizowanych ścieżek zakupowych firmy eCommerce tracą prospekty i klientów, doprowadzają swoją markę do stagnacji i trwonią swoją przewagę konkurencyjną.   Korzystanie z danych zero-party i zaawansowanej analityki nie jest już […]

SALESmanago prezentuje pakiet startowy modułowej platformy do zarządzania zaangażowaniem klientów. Cel: przeciwdziałanie fragmentacji rynku martech i wsparcie w skalowaniu biznesów e-commerce w Europie.
SALESmanago prezentuje pakiet startowy modułowej platformy do zarządzania zaangażowaniem klientów. Cel: przeciwdziałanie fragmentacji rynku martech i wsparcie w skalowaniu biznesów e-commerce w Europie.

    Nowy pakiet startowy, skierowany przede wszystkim do średniej wielkości firm, oferuje spersonalizowane ścieżki zakupowe, zapewniając średnio 20-krotny zwrot z inwestycji w ciągu 30 dni. Firma wprowadza nowatorskie rozwiązania, w tym automatyzację zadań w wielu kanałach oraz model wzrostu dostosowany do różnych etapów rozwoju firm e-commerce. Z uwagi na wzrost liczby narzędzi martech o […]