Automatyczna segmentacja klientów rozwiązuje wiele problemów firm, które chcą zadbać o precyzyjne targetowanie kampanii marketingowych. Użycie scoringu stosowanych do segmentacji tagów otwiera jednak przed nimi zupełnie nowe możliwości. Prezentujemy trzy propozycje jego zastosowania.
Funkcja automatycznej segmentacji polega na określeniu sytuacji, po jakiej do danego kontaktu powinien zostać przypisany tag, czyli znacznik opisujący jego preferencje lub cechy i grupujący osoby podobne do siebie. Możliwe jest jednak, że taka sytuacja się powtórzy. Do pomiaru ilości wystąpień tej czynności dla danego kontaktu, służy właśnie scoring tagu. Ze względu na fakt, że jeden kontakt może posiadać nieskończoną ilość tagów, ich scoring pozwoli nam odczytać które z nich są w przypadku tego kontaktu “najmocniejsze”, najczęściej przez niego otrzymywane. Jak wykorzystać te informacje w działaniach marketingowych?
Wysyłaj oferty tylko osobom, które chcą kupić dany produkt
Segmentacja behawioralna – brzmi kosmicznie, ale to bardzo proste narzędzie pozwalające na określenie zainteresowania klienta ofertą na podstawie analizy jego zachowania na stronie, czy w aplikacji. W praktyce, klient przegląda zazwyczaj różne produkty, często z różnych kategorii – użycie automatycznej segmentacji spowoduje przypisanie klientowi tagów, pozwalających później wyselekcjonować osoby o określonych preferencjach zakupowych, przykładowo zainteresowanych zakupem sukienki lub kurtki.
Nie jest to jednak narzędzie doskonałe – nie uwzględnia bowiem poziomu zainteresowania daną ofertą. Możliwa jest w końcu sytuacja, że klient w trakcie wizyty wyświetli jedną sukienkę i cztery kurtki, co jasno wskazuje nam który z produktów w danym momencie będzie dla niego bardziej interesujący. Z każdym kliknięciem w dany produkt lub kategorię, konkretny tag na karcie kontaktu otrzyma punkt. Możliwe jest więc proste odnalezienie tagów o najwyższej ilości punktów dla każdego kontaktu w bazie.
Na tej podstawie możesz wyselekcjonować odbiorców swoich kampanii marketingowych, wskazując osoby, którym został przypisany dany tag, o wartości przynajmniej X pkt.
Drugim sposobem zastosowania takiego pomiaru preferencji, jest użycie ulubionych kategorii klienta w mechanizmach rekomendacji produktowych – produkty z tych kategorii będą posiadały wyższy priorytet przy generowaniu zestawu rekomendowanych produktów.
Przyznawaj rabaty tylko osobom faktycznie gotowym do zakupu
Czasami jedynym sposobem na zachęcenie klienta do dokonania zakupu jest przyznanie mu rabatu. Co ciekawe, statystyki pokazują, że:
- 93% klientów sklepów internetowych wykorzystuje rabaty podczas zakupów,
- 77% uważa, że dostępność rabatów ma wpływ na to, w którym sklepie dokonają zakupu,
- 48% przyznało, że dostępność rabatów przyspiesza ich decyzję o zakupie.
Z drugiej jednak strony, rabaty nie powinny być przyznawane każdemu odwiedzającemu sklep, aby móc wciąż uzyskiwać sensowną marżę ze sprzedaży. Scoring tagu może być w tym wypadku użyty do określenia stopnia zainteresowania klienta danym produktem, aby uzależnić od niego wysyłkę kodu rabatowego w sytuacji, gdy klient po intensywnym poszukiwaniu odpowiedniej oferty porzuca sklep. Przykładowo, jeśli klient opuścił stronę po wyświetleniu 2 produktów z danej kategorii, możesz wysłać standardowy email dynamiczny z rekomendacjami ostatnio oglądanych produktów. Jeśli jednak przeglądnął więcej niż 5 ofert, dodaj do niego kod rabatowy – klient prawdopodobnie dokona zamówienia jeszcze tego samego dnia, jeśli znajdzie ciekawszą ofertę u twojej konkurencji.
Projektuj i automatyzuj programy lojalnościowe
Dzięki funkcji scoringu tagów, tworzenie i automatyzacja programów lojalnościowych, opartych na dokonywanych przez klienta zakupach stają się łatwiejsze. W tym wypadku, punkty przyznawane będą za kolejne składane zamówienia, a następne wiadomości i oferty dostępne w programie lojalnościowym, uzależnione będą od wartości scoringu tagu, np. ZAKUP.
Przykładowo, możesz stworzyć program lojalnościowy, którego uczestnicy będą mogli skorzystać z rabatu wysokości 5%, jeśli wartość scoringu tagu ZAKUP nie przekracza 5. Jeśli uzyskają więcej punktów, wartość rabatu wzrośnie do 7%. Innym przykładem gratyfikacji klienta w programie lojalnościowym może być uzależnienie jakości gratisów i innych nagród w zależności od ilości posiadanych punktów.
Jak skonfigurować scoring tagów w SALESmanago?
Ustawienie scoringu tagów w SALESmanago, możliwe jest w kilku miejscach:
- ręcznie: bezpośrednio na karcie kontaktu klienta, w zarządzaniu kontaktami przez funkcję “Dodaj/usuń tag kontaktu”,
- automatycznie: w Regułach Automatyzacji, w Workflow, w Regułach AdHoc, oraz przez Macierze Segmentacji.
Punktowanie zależne jest od poziomu aktywności kontaktu, w ramach danego tagu. Sugerujemy zwiększać wartość scoringu o 1, z każdym kolejnym jego przypisaniem do kontaktu. Każda firma ma jednak możliwość stworzenia własnych reguł zwiększających scoring tagu, a tym samym dostosowania jego wykorzystania w pełnej zgodzie ze swoimi potrzebami.
marketing automation
marketing automation