Prasówka IT SALESmanago to zbiór nowości, ciekawostek i rozwiązań z zakresu programowania, Big Data, Machine Learning & AI oraz budowania zaawansowanych systemów informatycznych.
Co dwa tygodnie nasi specjaliści selekcjonują kilka najważniejszych i najciekawszych artykułów. W tym wydaniu m.in. budowanie zespołów w IT, przewodnik po wizualizacji danych oraz przystępne wprowadzenie do Machine Learningu. Zapraszamy do lektury!
Programowanie ogólne
Myśleć jak programista
Steve Jobs powiedział kiedyś: “Everyone in this country should learn to program a computer, because it teaches you to think”. Ale co to dokładnie znaczy – myśleć jak programista? W dużym uproszczeniu chodzi o bardziej efektywny sposób rozwiązywania problemów – czyli tego, z czym programiści zmagają się na co dzień:
Testy jednostkowe w Spring Boot:
Testowanie oprogramowania zawsze powinno być wykonywane przed wdrożeniem nowych funkcji lub zmianami w już istniejących modułach. Testy jednostkowe są jednak często traktowane jako sztuka trudna do opanowania. Na szczęście istnieje sporo mechanizmów i bibliotek, które upraszczają ten proces. Artykuł przybliża zagadnienie Unit Testów w Spring Boot:
https://reflectoring.io/unit-testing-spring-boot/
Java w 2019 roku – spojrzenie w przyszłość
Rok 2018 był intensywnym rokiem dla ekosystemu Java – wystarczy przypomnieć wydarzenia takie jak wydanie nowej wersji (JDK 11), wyrok sądu odwoławczego przeciwko Google w sprawie praw autorskich Javy i wiele innych wpływających na przyszłość Javy i jej programistów:
https://adtmag.com/blogs/watersworks/2019/01/java-predictions.aspx
Budowanie zespołu – zatrudnianie i utrzymywanie dobrych programistów
Budowanie mocnego i trwałego zespołu jest sporym wyzwaniem – w jaki sposób pozyskać najlepszych specjalistów i utrzymać ich w swoim zespole? Artykuł opisuje, jak firmy technologiczne pozyskują i utrzymują swoje zespoły oraz jakie elementy w tym obszarze są kluczowe:
https://www.infoq.com/articles/hire-retain-developers
CURL w Linuksie – przykłady poleceń
CURL jest narzędziem do przesyłania danych – jest dostępny jako biblioteka dla programistów oraz możliwy do użycia jako CLI w terminalu. Siłą CURL jest to, że działa z każdym protokołem, jakiego, możesz użyć.
Poniższy artykuł zawiera konkretne przykłady użycia CURL:
https://linuxhandbook.com/curl-command-examples/
Bezpieczeństwo w IT – stan na 2019
Świetny artykuł pokazujący zagadnienia budowania bezpiecznego softu. Podzielony został na 3 części – pokazujące dobre, złe i bardzo złe podejście w kontekście security.
https://noncombatant.org/2019/01/06/state-of-security-2019
Machine Learning & AI
Deep Learning – interaktywna książka
Interaktywna książka zawierająca przykłady kodu, opisy teoretyczne i dyskusje na poruszany w danym rozdziale temat. Każdy przykład zawarty w książce można od razu zmodyfikować i uruchomić, ćwicząc przy tym praktyczną wiedzę zdobytą w każdym z tematów:
Wizualizacja danych – przewodnik
Sama analiza danych przy użyciu nawet najbardziej wyrafinowanych algorytmów to nie wszystko. Kluczowa jest również wizualizacja danych. Dobre wizualizacje powinny dokładnie odzwierciedlać dane, które chcemy zaprezentować, ułatwić opowiadanie historii, która stoi za analizą danych oraz wyglądać profesjonalnie. Poniższy przewodnik jest podglądem online książki “Fundamentals of Data Visualization”, która została wydana przez O’Reilly Media.
https://serialmentor.com/dataviz/index.html
Wizualne wprowadzenie do Machine Learningu
Bardzo przystępny i prosty do zrozumienia przewodnik wizualnie wprowadzający w tematykę Machine Learningu. Korzystając z zestawu danych dotyczących zamieszkania w Nowym Jorku i San Francisco, stworzony został model uczenia maszynowego i zaprezentowany w wygodnej i zrozumiałej formie.
http://www.r2d3.us/visual-intro-to-machine-learning-part-1/
AI jako niemowlę – przewodnik dla laika w sieciach neuronowych
Sztuczna Inteligencja staje się coraz bardziej przystępna i jest adoptowana w coraz większej ilości branż. W jaki sposób zacząć zgłębiać tą tematykę? Oczywiście od sieci neuronowych – w poniższym artykule w prosty sposób możesz nauczyć się podstaw tego zagadnienia:
https://medium.com/@janedoerflinger/ai-as-infant-the-laymans-guide-to-neural-networks-778da3eb125c