Piszesz bloga firmowego? Wielu marketerów nie przepada za tym rodzajem pracy, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę darmowych narzędzi, dzięki którym pisanie – także po angielsku – stanie się łatwiejsze na każdym poziomie: od wymyślania tematu po dopieszczanie stylistycznie gotowego tekstu. Są przetestowane przez nas na własnej skórze! W tym poście skupiamy sie tylko na pisaniu, nie na dystrybucji treści czy produkcji grafik. Takie narzędzia znajdziesz w poprzednim poście: 42 darmowe narzędzia online dla biznesu: planowanie, SEO, treści, social media.
Jak stworzyć niezwykłe doświadczenie zakupowe? Pobierz darmowego ebooka
Jak znaleźć temat na bloga?
Świetnie, kiedy pomysły same wpadają do głowy albo kiedy dział obsługi klienta czy sprzedawcy ochoczo podrzucają Ci kolejne tematy, na które klienci czy leady chcą wiedzieć więcej. Nie musisz jednak czekać na muzę czy sugestie: poniżej narzędzia, które podsuną Ci pomysły na posty.
Buzzsumo. Zobacz, o czym się teraz pisze w branży i zainspiruj się! Buzzsumo znajduje najczęściej szerowane i komentowane w social media teksty zawierające daną frazę. Wersja darmowa daje dostęp tylko do 10 najlepszych z danej frazy, ale to spory potencjał.
Quora: Na Quora ludzie zadają innym pytania o palące sprawy. Zobacz, jakie pytania zadają odnośnie do Twojej branży i przekształć je w posty. Korzystanie wymaga rejestracji.
Feedly: czy inny czytnik RSS ułatwia Ci śledzenie na bieżąco postów z obserwowanych blogów. Dzięki temu w łatwy sposób możesz podglądać, co robią i piszą inni. Nie bój się podbierać pomysłów – naśladowanie jest najwyższą formą pochlebstwa, albo, jak to ujął Picasso, “Dobrzy artyści kopiują, a wielcy kradną”. Oczywiście mówimy tu o inspiracji, nie o nagannych i karalnych praktykach przeklejania cudzej treści.
Google Alerts: Dobry darmowy monitoring mediów. Kiedy wahasz się z inwestycją w profesjonalne narzędzia (np. Brand24), alerty Google wystarczą na początek. Dzięki nim będziesz na bieżąco i dowiesz się, co aktualnie pisze się w Twojej branży.
Content Forest: wpisujesz w polu interesującą Cię frazę i dostajesz listę najczęściej udostępnianych postów z danej dziedziny.
Ubersuggest: to narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych. Majac sugestie słów kluczowych, łatwiej Ci bedzie stworzyć temat posta. Podobnie działa Keyword Tool.
Wykorzystaj również generatory tematy postów. Ich wyniki bywają zabawne, ale mogą nieoczekiwanie przynieść ciekawe inspiracje. Polecamy:
Żeby pisanie nie bolało
Proces pisania bywa trudny, dlatego warto zaopatrzyć się w programy, które go ułatwią i zoptymalizują. Dzięki temu przelewanie myśli na papier nie będzie kojarzyło się z męczarnią, a Ty bedziesz z tego czerpać więcej radości.
oTranscribe: Może się okazać, że łatwiej Ci będzie tworzyć nie pisząc, ale mówiąc. Nagraj się, a później oTranscribe dokona transkrypcji pliku audio na tekst. Naturalnie, nie będzie to z pewnością materiał gotowy do wrzucenia na bloga, ale kiedy czujesz blokadę, to dobry sposób na przełamanie twórczego impasu.
Toggle: sami wiecie, że pisze się najlepiej w skupieniu, kiedy nie rozpraszają nas inne bodźce. Do dyspozycji macie masę programów, które mierzą produktywność. My polecamy Toggle.
Noisli: wśród edytorów tekstu, które wspieraja pisanie w skupieniu, na uwagę zasługuje Noisli – edytor online, połączony z generatorem white noise’u. Możesz odciąć się od świata i skupić na pisaniu. Proste, przydatne i za darmo.
Keybr: wciąż piszesz dwoma palcami, wpatrując się w klawiaturę? Żaden wstyd, ale zabiera Ci to sporo czasu. Naucz się pisać bez patrzenia na klawiaturę, tak szybko, jak myślisz.
Jak dopieścić tytuł?
Kiedy stworzyłeś już pierwszy draft posta, pora skupić się na tytule. 80% Twoich czytelników przeczyta TYLKO tytuł, więc warto zainwestować w niego więcej energii. Przygotuj kilka wersji, a gotowe propozycje sprawdź narzędziami oceniającymi jakość tytułów. Polecamy Wam dwa:
W obu wpisujesz w pole swój tytuł i sprawdzasz, jak zostaje oceniony. Nie jest to obiektywna ocena, której należy bezgranicznie ufać, ale może pomóc wybrać najsensowniejszą opcję.
Poprawki stylistyczne na blogu
Narzędzia, które podajemy poniżej, dotyczą głównie pisania po angielsku: nie ma niestety analogicznych aplikacji dla pisania po polsku (jeśli znacie, koniecznie napiszcie w komentarzach!), ale tym z Was, którzy piszą po angielsku z pewnością przydadzą się te zebrane poniżej.
Hemingway App: Jeśli Twoją zmorą są bardzo długie zdania i tendencja do nadużywania żargonu, Hemnigway App Ci pomoże. Nazwana na cześć pisarza, który nienawidził wodolejstwa, aplikacja znajduje zbyt złożone i niezrozumiałe zdania oraz trudne słowa.
Paper Rater: aplikacja sprawdza poprawność gramatyczną, literówki, ale także styl: długość zdań, użycie słów pospolitych i kliszowych. Działa z poziomu przeglądarki i nic nie musisz instalować. Wypróbuj też Grammarly.
Słowniki wyrazów bliskoznacznych. Nie bój się z nich korzystać! Naprawdę poprawiają jakość tekstu.
Po angielsku: Thesaurus
Po polsku: Synonim
Słownik kolokacji: żeby tekst brzmiał naturalnie, poszczególne słowa muszą do siebie pasować. Kiedy nie jesteś natywnym użytkownikiem języka, czasem ciężko to wyczuć – wtedy pomoże słownik kolokacji.
Jakie narzędzia pomagają Wam pisać? Co sprawiło, że zaczęliście pisać lepiej? Czekamy na Wasze komentarze!