Praca z domu była popularna jeszcze przed niesławnym rokiem 2020. Zazwyczaj pracownicy byli zachwyceni, na myśl o tym, że będą mogli spędzić ten dodatkowy jeden czy dwa dni w domu. Czuli podekscytowanie na myśl, że ich praca będzie odbywać się w ciepłym łóżku, z parującym kakao i kotem u boku, w pasiastej piżamie zamiast eleganckiej garsonki. W czasie gdy świat wywrócił się do góry nogami na początku ubiegłego roku, praca zdalna stała się jednak nie tyle przywilejem, ile wręcz nakazem.
Oczywiście, dla niektórych praca zdalna, czy tzw. home-office stała się wręcz wybawieniem od męczących podróży do biura, co w takim razie z tymi, którzy na myśl o jeszcze jednym dniu spędzonym we własnym mieszkaniu, którego przestrzeń powoli pogrąża się w pracowniczym chaosie, mają ochotę wyskoczyć z okna, może nawet dosłownie? Specjalnie dla Was, home-officowych sceptyków, stworzyliśmy krótki, acz efektowny przewodnik, w jaki sposób zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem w domu i nie pogrążyć się w bezproduktywnej otchłani.
I. Znajdź przestrzeń, która ci odpowiada
Na pewno nie odkryliśmy Ameryki tym stwierdzeniem, ale nie zniechęcaj się! Częstym problemem wśród pracowników domowych jest mylenie przestrzeni, w której lubią pracować, z przestrzenią, którą po prostu lubią. Nie, Twoje łóżko, nawet jeżeli jest najwygodniejszym i najcieplejszym meblem w mieszkaniu, nie jest dobrym miejscem pracy. Spanie, jedzenie i pracowanie w tym samym obszarze szybko doprowadzi do zatarcia granic pomiędzy czasem poświęconym na obowiązki a tym spędzonym na głaskaniu kota i wpatrywaniu się w ścianę. Wyznacz czysty, osobny obszar, biurko lub sofę w salonie – coś co zaczniesz traktować jak swoje biuro, przez co twoja praca stanie się bardziej efektowna.
II. Udawaj, że wybierasz się do biura
Być może brzmi to nieco kontrowersyjnie, no bo po co masz udawać, że wychodzisz, skoro nigdzie się nie wybierasz? Odpowiedź może być prostsza niż myślisz – pomoże Ci to w zachowaniu odpowiedniego nastawienia do pracy. Nie namawiamy, do zakładania najlepszej kreacji, czy zrobienia pełnego makijażu, ale wydostanie się z objęć piżamy i umycie zębów jest niezłym startem. Tym sposobem, możesz wczuć się w atmosferę i wykonywać swoje zadania jeszcze lepiej.
III. Muzyka czyni cuda
Czy wiesz, że muzyka ma moc redukcji stresu i zwiększania motywacji? Nie ma nic gorszego od nerwów czy irytacji podczas pracy, ale jak się okazuje – muzyka bieży z pomocą. Poprzez tak niewiele, jak puszczenie sobie ulubionej piosenki, możesz zyskać naprawdę dużo. Telefon za telefonem, goniące terminy i ten „ulubiony” sąsiad z mieszkania obok, który możesz przysiąc, wierci tę samą ścianę od 3 godzin. Czasem odpłynięcie w świat muzyki na krótką chwilę, 15-30 minut, może wspomóc Twój wewnętrzny spokój i dodać Ci siły w walce z irytacją.
IV. Rozpraszaj się, ale nie za często
Nuda w ciągu dnia, nawet w ciągu pracy, jest normą. O ile nie mieszkasz sam, w domu jedyną alternatywą do Twoich współpracowników, są Twoi domownicy, a każdy inny kontakt odbywa się telefonicznie. Potrzebujesz chwili dla siebie, żeby zapewnić sobie niewielkie rozrywki w ciągu dnia i zapewnić sobie różne bodźce. Instrument muzyczny, nie wymagająca gra czy kostka Rubika – takie rzeczy mogą okazać się przydatne w procesie odstresowania czy zaspokojenia potrzeby rozrywki. Pamiętaj jednak żeby trzymać swoje rozpraszacze poza zasięgiem wzroku, inaczej się to skończyć na 8 godzinach rozproszenia, z pominięciem spraw ważnych.
V. Porządki są potrzebne
Podobnie jak z rozpraszaczami, rzeczy leżące wokół Ciebie bez konkretnego powodu mogą prowadzić do odwiedzenia Cię od działania. Utrzymanie swojego miejsca pracy w czystości, mając tylko najpotrzebniejsze rzeczy jak długopis, ołówek i kubek z kawą w zasięgu wzroku, z pewnością popłaci. Poczucie bałaganu wokół siebie, skutkuje bałaganem w organizacji pracy, dlatego zrób użytek z kosza na śmieci i sprzątnij swoją najbliższą przestrzeń.
VI. Zaadoptuj roślinkę
Nie namawiamy tutaj nikogo do przestępstwa, chodzi o zwykłą zieloną roślinę umilającą widoki. Jak się okazuje, rośliny nie tylko posiadają walory wizualne, ale także są pomocne przy pozbywaniu się okropnych gazów wydalanych przez człowieka, tym samym czyniąc powietrze zdatniejszym do oddychania. Wybierz taką, która będzie Ci się naprawdę podobać, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększysz komfort swojej pracy.
VII. Rzuć na to trochę światła…
…dosłownie. Możesz uważać się za dalekiego potomka Drakuli i żyć z wiecznie zasłoniętymi żaluzjami, ale rozważ dodanie źródła światła, które nie tylko zasili Cię energią, ale na pewno wspomoże wzrost Twojej nowej rośliny. Spróbuj zaaranżować swoją przestrzeń pracy tak, żeby mieć dostęp do naturalnego źródła światła takiego jak okno. Uważaj na kierunek, w którym światło będzie padać, niekorzystnym będzie patrzenie na ekran, który odbija światło słoneczne.
VIII. Zrób listę
Badania Airtasker wykazały, że 30% osób pracujących z domu korzysta z listy zadań w celu poprawienia swojej produktywności. Każdego ranka staraj się ustalić sobie zadania, wykreślając je w ciągu dnia po ich wykonaniu. W ten sposób Twoja praca będzie bardziej zorganizowana, a Ty będziesz miał możliwość sprawdzenia, ile już udało Ci się zrobić. Kluczem do zwycięstwa w tym wypadku, jest nieprzeskakiwanie z jednego zadania na drugie, bez skończenia tego pierwszego.
IX. Wypuść mnie!
Mamy na myśli, wypuść siebie! Masz możliwość pracy zdalnej, ale nikt nie powiedział, że ma się ona odbywać cały czas pomiędzy Twoimi czterema ścianami. Około 19% osób pracujących poza biurem, czuje się osamotnionych. Nikt nie powiedział, że musisz siedzieć zamknięty, szczególnie gdy pogoda dopisuje, dzieci bawią się na zewnątrz, a ptaszki radośnie ćwierkają. Naładuj swój laptop i usiądź na podwórku, albo na przytulnej ławce w parku nieopodal, umawiając się wcześniej na wspólną pracę ze znajomymi. Złap wiatr we włosy i świeże powietrze w płuca. Nawet jeżeli nie czujesz się dobrze z myślą pracy na zewnątrz (po 10 minutach nie ma dla Ciebie nic gorszego niż ćwierkające ptaki), użyj swojej przerwy, żeby wyjść na krótki spacer i wróć do pracy z lżejszą głową.
X. Rób to co uważasz za najlepsze
Poprzednie przykłady nie stanowią jedynego, słusznego sposobu na udaną pracę z domu, a jedynie wskazówki. Prawdą jest, że każdy musi wypracować sobie własny system pracy zdalnej, który będzie się sprawdzał i zapewniał najwyższą wydajność. Najważniejsze są Twoje dobre samopoczucie, motywacja i relaks w ciągu pracy. Na nieszczęście (a może szczęście?), Twój dom nigdy nie będzie w 100% optymalnym miejscem do pracy, ale korzystając z naszych wskazówek, może stać się trochę przyjemniejszym.