Bez żadnych wątpliwości zasoby ludzkie to największy atut każdej firmy. Wśród wielu innych czynników, które w istotnym stopniu wpływają na rozwój firmy (by wymienić choćby fachową wiedzę, rozpoznanie rynku, inwestorów…), prawdziwym kluczem do sukcesu są ludzie, którzy codziennie wkładają cały swój talent i wysiłek w wykonywane obowiązki. Posiadane narzędzia czy najbardziej zaawansowana technologia to nie wszystko – bez zgranego zespołu kompetentnych pracowników nie zostaną one odpowiednio wykorzystane. Ci, którzy są świadomi, jak ważną rolę odgrywa kapitał ludzki, zwykli mówić, że niezbędne jest posiadanie działu HR, który zajmie się takimi zadaniami jak rekrutacja, wynagrodzenia, benefity pracownicze, szkolenia czy też motywowanie, kontrolowanie, ocenianie pracowników oraz pozostałymi zadaniami związanymi z administracją personalną.
Niemniej jednak, czy jest możliwe inne podejście? Może działy HR wcale nie są niezbędne, także w większych firmach? Zgłębiliśmy temat i znaleźliśmy 5 powodów, dla których firmy bez HR lepiej radzą sobie z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Poznaj SALESmanago – jedną z najszybciej rosnących firm w Europie
1. Dlaczego nie powinieneś delegować „paniom z HR” odpowiedzialności za jakość twojego zespołu?
Firmy bez HR zazwyczaj poznają swoich pracowników lepiej, ponieważ nie delegują procesu rekrutacji. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami to niezwykle cenny, acz krótki czas, który zbyt często jest marnowany przez rekruterów zadających nic nie wnoszące pytania w rodzaju “Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”. Bardzo często mają listę kwestii, które poruszają na każdym spotkaniu, zamiast nawiązać z kandydatem rozmowę z prawdziwego zdarzenia, by poznać jego osobowość, ambicje i wartości. Wyobraź sobie, że to osoba bez doświadczenia w HR, która nie trzyma się takich utartych schematów, przeprowadza rozmowę. Zada szczere i bezpośrednie pytania, co stworzy atmosferę o wiele bardziej sprzyjającą autentycznej rozmowie. Niech to dyrektorzy, managerowie i team leaderzy prowadzą rozmowy kwalifikacyjne z potencjalnymi współpracownikami. Przekonasz się, że dzięki nim prawdziwe diamenty dołączą do twojej firmy.
2. Pytanie o książki, które kandydat ostatnio przeczytał, powie o nim więcej, niż typowe pytania rekrutacyjne
Jeśli się nad tym zastanowić, delegowanie rekrutacji przypadkowemu headhunterowi, który niewiele wie na temat sposobu pracy w konkretnym dziale y zadaje szablonowe pytania, nie ma większego sensu. Przyszli pracownicy mogą przygotować odpowiedzi na tego rodzaju standardowe pytania. Firmy bez HR mają szansę lepiej poznać swoich pracowników, bo planują proces rekrutacji samodzielnie. Kto będzie wiedział lepiej, jaki profil pracownika jest potrzebny na dane stanowisko, jeśli nie bezpośredni przełożony? Umożliwi mu to zadanie własnych pytań i posłużenie się swoimi strategiami rekrutacyjnymi, które dadzą mu możliwość lepszego poznania kwalifikacji i umiejętności kandydata. Będzie on także świadom tego, że gdy popełni błąd i zatrudni nieodpowiednią osobę, w konsekwencji ucierpi wydajność zespołu.
Polub nas na Facebooku, by otrzymywać na bieżąco najciekawsze porady!
3. 15-minutowa rozmowa jest lepsza niż 2-miesięczny proces rekrutacyjny. Miłość od pierwszego wejrzenia albo nic
Działy HR trzymają się zbyt sztywno oficjalnych wymagań i nie przykładają wagi do innych czynników, takich jak chemia między pracownikiem a pracodawcą. Zapominają, że ważna jest także intuicja, a kandydat może mieć ogromny potencjał mimo niespełniania konkretnych wymagań. Powiedzmy, że jesteś świeżym absolwentem bez większego doświadczenia, ale szybko się uczysz i jesteś zmotywowany. Niestety, wiele “poważnych” korporacji nawet nie spojrzy na twoją aplikację. Będą one wymagać co najmniej roku doświadczenia na podobnym stanowisku lub z innych powodów nie będą chętne zatrudnić kandydata świeżo po studiach. Ale… dlaczego? Kandydaci bez wieloletniego doświadczenia to również wartościowi pracownicy. Uwierz w ich możliwości. Mogą zacząć pracę na jednym z niższych stanowisk, ale przyglądaj im się uważnie – może wykażą jakieś szczególne umiejętności lub wyjątkowy talent? Jeśli tak, to nie wahaj się zaproponować im awansu! Może masz w firmie specjalistę ds. obsługi klienta, który uwielbia grafikę komputerową i po godzinach pracuje nad swoimi projektami? Awansuj go na stanowisko, które uwolni jego potencjał. Niewątpliwie będzie wdzięczny i zmotywowany, by się wykazać.
4. Ocenianie pracowników w czasie rzeczywistym poprzez kontroling biznesowy jest o wiele lepsze niż coroczne oceny przeprowadzane przez HR
Firmy bez HR zazwyczaj rezygnują ze sztywnych ocen okresowych i większą uwagę przykładają do oceniania wyników pracowników w czasie rzeczywistym. To podejście pozwala na niemal natychmiastowe wychwycenie każdej zmiany w wydajności personelu, a co za tym idzie – na szybką reakcję. W ten sposób możesz lepiej pomóc i doradzić pracownikom, gdy napotykają na jakieś problemy zawodowe. Słabe punkty personelu są także słabościami firmy, więc nie ryzykuj, powierzając ocenianie w ręce działu HR, lecz kontroluj realizację KPI w czasie rzeczywistym. Coraz więcej firm z rankingu Fortune 500, takich jak Accenture, rezygnuje z tradycyjnych metod oceniania, sugerując się badaniami, według których aż 95% managerów nie jest zadowolonych z działania ocen okresowych w swoich organizacjach.
5. Dobrze dobrani pracownicy nie potrzebują HR-u, by integrować się między sobą – oni po prostu się lubią!
Doktor Maynard Brusman, konsultant w dziedzinie psychologii specjalizujący się w tematyce zawodowej, podkreśla wagę socjalizacji w biurze: “Współczesne miejsca pracy stały się centrum społeczności, czy inaczej mówiąc – domem poza domem, gdzie ludzie zaspokajają wiele swoich potrzeb społecznych (źródło).” Zostało to potwierdzone badaniem przeprowadzonym przez Google, nazwanym Project Aristotle. Badanie przeprowadzone wśród pracowników giganta z Silicon Valley dowiodło, że najbardziej efektywne zespoły charakteryzują się kilkoma wspólnymi cechami: empatią, zaufaniem międzyludzkim, bezpieczeństwem psychologicznym oraz współczuciem między ich członkami. Jak możesz osiągnąć taką atmosferę w twojej firmie? Po prostu mądrze wybierz personel. Jeśli twoje biuro jest pełne ludzi o podobnej mentalności, na pewno będą uwielbiać spędzać razem czas w pracy i po godzinach, a praca zespołu będzie o wiele bardziej efektywna.