17 rzeczy, których klienci nienawidzą w Twoim marketingu

Depositphotos_11456227_s-2015Pamiętasz, jak chciałeś okazać szacunek komuś, kto Ci imponuje, i powiedziałeś do niego: „Stary, jesteś taki marketingowy?”. No właśnie. „Marketing” to nie brzmi dumnie. Kojarzy się z hipokryzją, chciwością i naciąganiem. Kiedy widzisz na jabłku naklejkę „100% natural vegan gluten free”, myślisz: „Czysty marketing!”. Kiedy słyszysz „chwyt marketingowy”, nie wyobrażasz sobie niczego szczególnie szlachetnego. To powszechna opinia: badanie Gallupa w Stanach wykazało, że reklama i marketing należą do branż obdarzanych najniższym zaufaniem.

Robimy rachunek sumienia! Wszyscy chcemy budować relacje z klientami, spełniać ich potrzeby i rozwiązywać problemy. To dlaczego z uporem maniaka robimy rzeczy, które doprowadzają odbiorców do szewskiej pasji?

 

7 grzechów email marketingu

 

1. Brak personalizacji: kto nie marzy o dostawaniu oferty przypadkowych produktów, których nie potrzebuje? Maile masowe to internetowe odpowiedniki gazetek reklamowych, wpychanych do skrzynek pocztowych wszystkim jak leci.

 

2. Pozorna personalizacja: występuje, kiedy wiesz, że trzeba personalizować, ale nie masz ochoty na drobiazgowe analizy preferencji i zachowań klienta, więc ślesz masowego maila, ale z imieniem użytkownika w temacie czy w treści, by stworzyć efekt osobistego traktowania.

 

3. Sztuczki: i traktowanie klienta jak idioty. Większość z nich dotyczy naciąganych tematów wiadomości czy CTA, wpisywania w temacie „Re:” czy „Fwd:”, by sugerować kontynuowanie uprzedniej rozmowy. To pewna droga do klasyfikowania Twojej poczty jako spamu.

 

4. Nadmiar: więcej, więcej maili! Przypomina to próbę wzięcia odbiorcy siłą z wykorzystaniem przewagi liczebnej. Ale marketing to nie wojna – nie postrzegaj klienta jako swojego przeciwnika, którego musisz „zdobyć” za pomocą tajemnych chwytów, ale jako rozmówcę, któremu możesz pomóc. Warto analizować, ile maili chciałby otrzymywać, dawać możliwość wybrania częstotliwości wysyłki i testować nowe rozwiązania.

 

5. Schowany opt-out: jeśli go nie znajdą, to się nie wypiszą, a dla Ciebie to więcej adresów w bazie. Wiesz, że to tak nie działa, prawda?

 

6. Same oferty. Marketing polega na starannym i niewzruszonym wpychaniu klientom ofert do gardeł. Nie baw się w edukowanie, dostarczanie wartości czy budowanie więzi: przecież oni mają tylko kupić. Tu znów traktujemy klienta przedmiotowo: jako prosty obiekt naszych działań, który redukujemy do jednej funkcji – kupowania.

 

7. Izolowanie emaili. Mając do dyspozycji wiele kanałów komunikacji, łatwo się pogubić w tym, co indywidualny użytkownik widzi w każdym z nich i czy to układa się w sensowną całość – o ile nie wykorzystujemy narzędzi klasy Marketing Automation. W związku z tym kampanie, które same w sobie wyglądają świetnie, dla konkretnego odbiorcy mogą wydawać się niezrozumiałe albo nachalne.

Naganne treści

 

8. Adresat? Abstrakcja! Kim jest Twój odbiorca? Wielu marketerów treści pisze na oślep, bazując na swoim wyczuciu i luźnych wyobrażeniach. Tymczasem mają zasoby do tego, by zbudować precyzyjny obraz swoich czytelników – wystarczy wykorzystać narzędzia takie jak Buyer Persona.


Tworzenie Buyer Persona jest proste! Pobierz darmowego ebooka


9. Bullshit. Czyli fantazjowanie w materiałach tak, by nasz produkt wydawał się wspanialszy. To bzdury, kłamstwa i naciąganie oraz wyświechtane frazy w stylu „Lider w swojej kategorii”, „Najwyższa jakość w najniższej cenie” czy „oszczędzasz czas i pieniądze”.

 

10. Brak jaj. Co się raz sprawdziło, to się sprawdza. To dlatego blogi firmowe są tak podobne do siebie, pełne wykrojonych jak od szablonu podobnych postów w podobnym stylu. Wyróżnić się – to wymaga odwagi (i podjęcia ryzyka).

 

11. Nuda. Zbyt długie teksty, składające się ze zbyt długich i zbyt skomplikowanych zdań. Polej to sosem z hermetycznego żargonu i voila! To ma być edukacja, nie przyjemność!

 

12. Stare treści. Twoje materiały się starzeją i dezaktualizują, dlatego potrzebują trochę odświeżenia od czasu do czasu. Przejrzyj ebooki i infografiki: czy nie domagają się poprawek? Niestety, nie wszystkie posty to evergreeny.

 

Występki w social media

 

13. Udawanie: wiele firm wpada w pułapkę „Musimy mieć Facebooka/ Twittera/ Instagram…”, a potem kopiuje popularne rozwiązania w danym medium. Facebook kocha koty – dajmy kota! Twitter kocha hasztagi? Nie szczędźmy hasztagów! Tymczasem początkiem aktywności w mediach społecznościowych jest znalezienie właściwej platformy dla Twojej firmy, miejsca, gdzie są Twoi klienci i gdzie możesz rozmawiać na temat swojej marki przebierania swojego biznesu za coś, czym nie jest.

 

14. Brak reakcji na feedback klientów. Kiedy widzisz negatywny komentarz, spanikuj i/albo go skasuj. Przecież nie ma nic bardziej odpychającego niż rozmowa z tymi wstrętnymi klientami, którzy cały czas czegoś chcą i mają nieustannie pretensje!

 

15. Brak regularności. Czasem marketerzy nie doceniają ilości czasu, jaki należy poświęcić na działalność w mediach społecznościowych i angażują się w kolejne platformy, przez co trudno potem przypilnować systematycznej aktywności we wszystkich z nich. Stąd okresy ciszy, po których następują fazy tweetowania co minutę.

 

Filozofia marketingu

 

16. Nie słuchasz. Wielu marketerów nie traktuje komunikacji jak rozmowy, ale widzą w niej monolog, który może być mniej lub bardziej atrakcyjny, ale nie angażuje obu stron. Owocuje to zarówno nieumiejętnością interpretowania sygnałów, jakie wysyłają klienci, jak i niechęcią do stosowania rozwiązań, które pozwalają usłyszeć ich głos (ankiety, live chat, formularze).

 

17. Przeszkadzanie. Marketing nie musi oznaczać bombardowania klienta komunikatami niezależnie od kontekstu, czyli od tego, co dana osoba w danym momencie robi. Czym innym jest atakowanie banerem użytkownika, kiedy jest zajęty nauką i odrywasz go od pracy, a czym innym komunikowanie oferty wtedy, kiedy odbiorca szuka danego produktu.

 

Doprowadzamy klientów do pasji nie traktując ich jak realnych osób: kiedy unikamy personalizacji albo stosujemy sztuczki, które urągają ich inteligencji. Mając do dyspozycji roziwązania takie jak analityka behawioralna, Buyer Persona czy automatyzacja marketingu możesz przestać uprzedmiotawiać klientów i zacząć z nimi naprawdę rozmawiać.

W ten sposób zmienisz też stereotypy na temat marketingu. Jak słusznie zauważa Brittany Huber, żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym: dużo kupujemy i lubimy dostawać informacje o nowych produktach. Marketing może być ważną i przyjemną częścią codzienności, a nie złem koniecznym. Jeśli tylko zadbasz o to, by odbiorcy poczuli się lepiej.

 

A które z nich denerwują Cię najbardziej?

A może masz własnego kandydata do tytułu „Najbardziej irytującej praktyki marketingowej”?

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

Skuteczna personalizacja SALESmanago zwiększa przychody z e-commerce
Skuteczna personalizacja SALESmanago zwiększa przychody z e-commerce

    Nowe inteligentne narzędzie powstało z potrzeby większej personalizacji, dzięki której zespoły e-commerce mogłyby tworzyć indywidualne doświadczenia klientów Jak pokazują wyniki z okresu wyprzedaży Black Friday, stosowanie technik personalizacji przyniosło sprzedawcom 19% więcej interakcji   Kraków, 15 stycznia 2025 r.:  SALESmanago – czołowa europejska platforma zarządzania zaangażowaniem klientów obsługująca ponad 3 tys. klientów – […]

SALESmanago nawiązuje współpracę z PrestaShop, aby rozszerzyć swoją ofertę inteligentnych rozwiązań na sektor eCommerce w Europie
SALESmanago nawiązuje współpracę z PrestaShop, aby rozszerzyć swoją ofertę inteligentnych rozwiązań na sektor eCommerce w Europie

    Współpraca stanowi kolejny krok – po niedawnym przejęciu Leadoo – w rozwoju platformy zarządzania zaangażowaniem klientów w Europie.   Kraków, 18 grudnia 2024 r.: SALESmanago, lider segmentu SaaS obsługujący ponad 3 tys. klientów, nawiązał strategiczną współpracę z PrestaShop – jedną z najpopularniejszych platform eCommerce w Europie, która wspiera ponad 300 tys. firm w […]

Skuteczne zarządzanie w erze „growth hackingu”
Skuteczne zarządzanie w erze „growth hackingu”

    W dzisiejszym jakże zmiennym cyfrowym świecie rola dyrektora generalnego znacząco ewoluowała.   Obecnie fundamentem pomyślnego rozwoju firmy na poszczególnych etapach stała się koncepcja „growth hackingu”. Przy czym nie chodzi już tylko o przetrwanie, ale też o to, by wyprzedzić konkurencję w warunkach, które wymagają od nas zwinnego działania i innowacyjności.   Rzecz jasna, na początku nasz cel […]

SALESmanago przejmuje Leadoo: powstaje największa w Europie platforma do zarządzania zaangażowaniem klientów
SALESmanago przejmuje Leadoo: powstaje największa w Europie platforma do zarządzania zaangażowaniem klientów

    Połączenie zaawansowanych narzędzi konwersji Leadoo z kompleksową platformą Customer Engagement SALESmanago Rozszerzona obecność w kluczowych regionach Europy: kraje nordyckie, Wielka Brytania, Benelux oraz Europa Środkowa, Wschodnia i Południowa   Kraków/Helsinki, 26 listopada 2024 – Ważna fuzja w sektorze e-commerce. SALESmanago, wiodąca platforma Customer Engagement (CEP) z siedzibą w Krakowie, ogłasza przejęcie fińskiej platformy […]

Nie czekaj: Dlaczego IV kwartał to idealny moment na pomnożenie efektów działań marketingowych dzięki SALESmanago
Nie czekaj: Dlaczego IV kwartał to idealny moment na pomnożenie efektów działań marketingowych dzięki SALESmanago

    Wkraczając w burzliwy, jak co roku, czwarty kwartał, wiele firm znajduje się sytuacji paradoksalnej. To najbardziej owocny okres w roku, obiecujący najwyższy ruch i sprzedaż, a jednocześnie właśnie wtedy wiele firm unika wdrażania nowych technologii marketingowych. W SALESmanago rozumiemy przyczyny tej wstrzemięźliwości, ale jesteśmy tutaj, aby rzucić wyzwanie mentalności „poczekaj do czwartego kwartału”. […]

Strategie, które powinien znać prezes każdej firmy e-commerce w erze „Growth Hackingu”
Strategie, które powinien znać prezes każdej firmy e-commerce w erze „Growth Hackingu”

    Autor: Brian Plackis Cheng, dyrektor generalny SALESmanago   Rozwój firmy w dzisiejszym i jakże zmiennym cyfrowym świecie to nie lada wyzwanie. Rola dyrektora generalnego ewoluowała – dziś fundamentem pomyślnego rozwoju firmy na poszczególnych etapach stała się koncepcja „growth hackingu”. Nie chodzi już tylko o przetrwanie, ale też o to, by wyprzedzić konkurencję w […]

eCommerce na przemian rozkwita i popada w stagnację
eCommerce na przemian rozkwita i popada w stagnację

    eCommerce jest kapryśny; popada w stagnację, po czym nagle rozkwita. Ścieżki klientów są nieliniowe. To wiemy na pewno. Bez użytecznych danych klientów i spersonalizowanych ścieżek zakupowych firmy eCommerce tracą prospekty i klientów, doprowadzają swoją markę do stagnacji i trwonią swoją przewagę konkurencyjną.   Korzystanie z danych zero-party i zaawansowanej analityki nie jest już […]

Focus Garden rozkwita z SALESmanago
Focus Garden rozkwita z SALESmanago

    Focus Garden, to lider w branży artykułów ogrodniczych, a ich sukces to opowieść o mocy skutecznego wykorzystania automatyzacji marketingu i strategicznego partnerstwa z SALESmanago.   W ciągu zaledwie roku, nasza współpraca z Focus Garden przyniosła zdumiewające rezultaty:   Imponujący zwrot z inwestycji (ROI) – 6108%  134-procentowy wzrost całkowitej sprzedaży i znaczący wzrost liczby […]

SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO
SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO

    SALESmanago, wiodąca platforma CDP i Marketing Automation, z entuzjazmem informuje o istotnych zmianach w swoim zespole kierowniczym. Zmiany mają na celu optymalizację procesu dostarczania rozwiązań dla segmentu średnich przedsiębiorstw.    Po 13 latach kierowania rozwojem firmy w roli Dyrektora Generalnego, współzałożyciel SALESmanago, Grzegorz Błażewicz, obejmuje nieoperacyjną rolę członka Rady Nadzorczej. Będzie tam odpowiadał […]

30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.
30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.

    Jak prześcignąć konkurencję eCommerce za pomocą czegoś tak prostego jak szablony wiadomości e-mail? Chcemy czy nie, email marketing pozostaje potężnym narzędziem do angażowania klientów, zwiększania sprzedaży i ostatecznie – wyprzedzania konkurencji. Dzięki odpowiednim strategiom i dobrze opracowanym szablonom e-mailowym można skutecznie komunikować się z odbiorcami, budować trwałe relacje i zwiększać zyski.   Poniżej […]